Datum zadnje izmjene: 14. 08. 2024.

U posljednjem desetljeću, laserski uređaji za vaginalno pomlađivanje postali su popularan tretman među ženama, posebno u kontekstu genitourinarnog sindroma menopauze (GSM). Ovaj sindrom, koji pogađa između 40% i 80% žena u postmenopauzi, karakteriziraju neugodni simptomi poput iritacije, smanjene lubrikacije, peckanja, boli tijekom spolnog odnosa te suhoće vagine. Iako su ti simptomi česti, mnoge žene ne traže liječničku pomoć, što dodatno naglašava važnost informiranosti i dostupnosti učinkovitih tretmana.

Laserska terapija za GSM: Novi pristup ili samo marketing?

Laserski uređaji, poput frakcijskih CO2 lasera, erbium-doped yttrium aluminium garnet (Er:YAG) lasera i radiofrekvencijskih ablacija, prvobitno su razvijeni kao tretmani za GSM. Oni djeluju zagrijavanjem vaginalnog epitela, što uzrokuje termalnu nekrozu, potiče remodeliranje kolagena, stvaranje novih krvnih žila i sintezu elastina. Ovi procesi mogu poboljšati elastičnost vagine i vratiti funkciju epitela na premenopauznu razinu. Prvi takav uređaj dobio je licencu u Kanadi 2015. godine, što je označilo početak nove ere u tretmanima za GSM.

Međutim, nakon licenciranja, marketing ovih uređaja brzo je skrenuo fokus s medicinskog tretmana GSM-a na „vaginalno pomlađivanje“ – pojam koji obuhvaća zatezanje vagine i liječenje urinarne inkontinencije, često bez dovoljno znanstvenih dokaza koji bi podržali ove tvrdnje.

Nedostatak dokaza i potencijalni rizici

Dok su neki slučajevi pokazali pozitivne rezultate kod pacijentica koje su koristile lasersku terapiju za GSM, kvaliteta dokaza ostaje upitna. Većina studija koje podupiru ove tretmane su prospektivne ili retrospektivne studije slučaja, što znači da postoji visok rizik od pristranosti. Nedavna randomizirana kontrolirana istraživanja nisu pokazala značajnu razliku između tretmana laserskim uređajem i standardne terapije estrogenom. Štoviše, jedno visokokvalitetno istraživanje nije pronašlo značajna poboljšanja u simptomima GSM-a, kvaliteti života ili seksualnoj funkciji kod pacijentica koje su primile tretman CO2 laserom u usporedbi s placebo tretmanom.

Regulacija medicinskih uređaja, poput laserskih uređaja za vaginalno pomlađivanje, postaje sve važnija tema. Iako su ovi uređaji licencirani, često ne prolaze kroz rigorozna klinička ispitivanja kao lijekovi, što ostavlja prostor za manipulaciju tržištem. U Kanadi, licenciranje ovih uređaja često je popraćeno marketinškim kampanjama koje naglašavaju prednosti tretmana, ponekad na način koji ne odražava stvarne znanstvene dokaze.

Što treba znati prije odabira tretmana?

Prije nego što se odlučite za lasersko pomlađivanje vagine, važno je razmotriti sve dostupne opcije i konzultirati se s liječnikom. Standardni tretmani za GSM, poput vaginalnih lubrikanata ili estrogena, često su prva linija obrane i mogu biti dovoljno učinkoviti za mnoge žene. Laserski tretmani mogu biti opcija za one kojima standardne terapije nisu dale rezultate, no važno je biti svjestan ograničenja i mogućih rizika.

Zaključno, iako laserski uređaji za vaginalno pomlađivanje mogu ponuditi rješenje za određene probleme, trenutna znanstvena istraživanja ne podržavaju široku primjenu ovih tretmana kao zamjenu za standardne terapije. Pacijentice bi trebale pažljivo razmotriti sve opcije i tražiti savjete od stručnjaka prije nego što se odluče za ovaj korak, posebno s obzirom na visoke troškove i neizvjesne rezultate.

 

Laser devices for vaginal rejuvenation: effectiveness, regulation and marketing

CMAJ 2023 February 6;195:E195-6. doi: 10.1503/cmaj.221208

Dr.Vesna Harni

Povezane teme