Dokazi ne podržavaju upotrebu IMSI
Zaključak meta analize koju je provela Cohrane grupa za menstrualne poremećaje i neplodnost navodi nedostatatak dokaza da intracitoplazmatska injekcija morfološki odabranih spermija (IMSI) pokazuje bolje rezultate kod neplodnih parova nego standardna intracitoplazmatska injekcija spermija (ICSI) u odnosu na učestalost spontanih pobačaja i terminskih porođaja.
ICSCI, mikromanipulacijska tehnika spermijima, koristan je postupak kod neplodnih parova koji imaju problema sa začećem zbog smanjenjene koncentracije spermija ili smanjene pokretljivosti spermija. U okviru ovog postupka, sperma se injicira direktno u jajašce.
Novija tehnika, nazvana IMSI, metoda je kod koje se odabiru spermiji na taj način da se uz pomoć jakog povećanja (6,000 x) identificiraju najpokretljiviji spermiji. Iako su početne studije pokazale da je IMSI povezan s većom stopom trudnoća kod parova kod kojih prijašnji postupci nisu donijeli pozitivne rezultate, istraživači su u jednoj studiji našli da nema značajne razlike između IMSI i ISCI za porođaj živog djeteta (omjer 1.14). Za ženu s ICSI je mogućnost porođaja živorođenog djeteta 38%, dok se kod IMSI ova mogućnost kreće između 30 i 63%, navode znanstvenici.
IMSI tehnika povezana je sa značajnijim poboljšanjem u stopi kliničkih trudnoća (RR 1,29) ali istraživači smatraju da su ovo dokazi male kvalitete zbog nepreciznosti, nedosljednosti u praćenju tijekom studije i velikog rizika od naklonjenosti prema IMSI. Statistički gledano, žene s ICSI imaju 33% mogućnost ostvariti trudnoću, dok ova mogućnost kod IMSI iznosi 36 do 52%, objašnjavaju istraživači.
Nema značajnih razlika u stopi spontanih pobačaja između IMSI i ICSI (RR 0,82) ali i ovi rezultati su bazirani na dokazima niske kvalitete. Po mišljenju istraživača, rizik za pobačaj kod ICSI je 22%, a rizik kod IMSI je 13 do 25%. nema dokaza da korištenje IMSI povećava učestalost kongenitalnih anomalija, ali niti jedna studija nije to uključila i meta-analizom procijenila taj rizik. Donosi se zaključak, baziran na dostupnim dokazima i randomiziranim kontroliranim studijama, da se klinička upotreba IMSI nije pokazala kao bolja.
Studije visoke kvalitete moraju biti napravljene prije nego što se IMSI počne preporučivati u kliničkoj praksi.
Teixeira DM, Barbosa MAP, Ferriani RA, et al. Regular (ICSI) versus ultra-high magnification (IMSI) sperm selection for assisted reproduction. Cochrane Database Syst Rev. 2013;7:CD010167. DOI:10.1002/14651858.CD010167.pub2.