Rani prijevremeni porođaji i dalje povezani s dugotrajnim problemima
Rezultati dvije velike kohortne studije provedene u Velikoj Britaniji pokazale su da mnoga djeca preživljavaju nakon vrlo ranog prijevremenog porođaja*, ali je učestalost ozbiljnih zdravstvenih i razvojnih problema koji se protežu tijekom djetinjstva ostala nepromijenjena. Rezultati obje studije objavljeni su on-line 4.12.2012. u časopisu British Medical Journal.
Istraživanja poznata kao EPICure studije, ocjenjivala su preživljavanje i ishode prijevremenih porođaja (prije 26. tjedna trudnoće) 2006. godine i usporedili ih s rezultatima prijevremenih porođaja djece rođene 1995. godine.
U prvom istraživanju koje je predvodila Kate L. Costeloe s kolegama iz Centre for Pediatrics, Barts , te London School of Medicine and Dentistry, Queen Mary University of London, načinili su prospektivnu analizu preživljavanja i ishoda od poroda do otpusta iz bolnice za 3133 prematurusa u 2006. godini. U trenutku otpusta iz bolnice, 68% preživjele djece imalo je bronhopulmonalnu displaziju, a 13% ozbiljne abnormalnosti mozga potvrđene ultrazvukom. Ti postoci su slični onima iz 1995. godine, međutim, postotak liječenih zbog retinopatije povećao se od 13% na 22%.
Broj prijevremeno rođenih s 22 do 25 tjedana trudnoće i primljenih u jedinicu intenzivne skrbi povećao se od 666 prematurusa 1995. godine na 959 prematurusa 2006. godine, što je povećanje od 44%. Tijekom toga vremena, stopa preživljavanja djece povećala se s 40% na 53%, ali bez poboljšanja njihovoga stanja pri otpustu iz bolnice s obzirom na velike zdravstvene probleme.
"Iako se čini da se poboljšalo stanje te djece, obrazac morbiditeta u 2006. godini je gotovo identičan onome iz 1995. godine. Najupečatljivija je dosljednost između te dvije skupine i nedostatak pokazatelja o povećanom preživljavanju ili promjeni postotka preživjelih s obzirom na bronhopulmonalnu displaziju ili teška ultrazvučno nađena oštećenja mozga, čak i nakon prilagodbe s obzirom na stanje djece nakon porođaja."
Drugo istraživanje koje je predvodila Tamanna Moore s kolegama, Academic Neonatology, University College London Institute for Women's Health, vrednovalo je neurološki razvoj i stanje djeteta u dobi od 3 godine u 576 djece rođene prije 27 tjedana trudnoće u 2006. godini, a to su usporedili s rezultatima 260 djece iste gestacijske dobi rođene 1995. godine.
Rezultati su pokazali da je 2006. godine u odnosu na 1995. godinu 11% više djece preživjelo do treće godine života bez invalidnosti, a proporcija preživjelih koji su rođeni između 22 i 25 tjedana trudnoće u kojih je nastupila teška invalidnost nije se promijenila (18% 1995. godine naprema 19% 2006.)
Najčešći problem bili su razvojni i kognitivni poremećaji za djecu rođenu 2006. godine. Stopa teške invalidnosti u dobi od 3 godine povećavala se sa skraćivanjem gestacijske dobi, od 20% kod rođenih s 26 tjedana do 45% kod rođenih između 22 i 23 tjedna gestacije.
Unatoč primjeni znanstveno utemeljenih postupaka za poboljšanje stanja i prognoze te djece, istraživači su u obje studije našli da se u posljednjih 10 godina stopa ozbiljnih i dugotrajnih komplikacija malo promijenila.
Dugoročni zdravstveni problemi imat će značajan utjecaj na zdravlje, obrazovanje i socijalne službe tijekom vremena, ali "tek će procjena skupine djece iz 2006. godine u njihovoj školskoj dobi razjasniti ima li značajnijih promjena u prevalenciji kognitivnih poremećaja i poremećaja ponašanja."
"Povećanje preživljavanja u obje studije i preživljavanje bez teškoća jeste ohrabrujuće, ali nema podataka o smanjenju prevalencije teške invalidnosti u našoj populaciji", napisali su Moore i kolege.
"Daljnja istraživanja trebalo bi usmjeriti na otkrivanje biomarkera koji će predvidjeti kasniji razvoj, a onda provesti i perinatalne i neonatalne studije, dok bi se biomarkeri koristili za intervencije u djece koja su pod povećanim rizikom", zaključili su.
*Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), prijevremeni porođaj definira se kao rađanje živoga djeteta prije završenog 37. gestacijskog tjedna. Pri tome pod pojmom „tjedan“, razlikujemo završeni tjedan i tekući tjedan. Dogovoreno je da se gestacijska dob izražava u završenim tjednima, primjerice 36 tjedana i 4 dana je gestacijska dob 36 tjedana, a trudnica je u 37. tekućem tjednu.
Temeljem gestacijske dobi, prijevremeni porođaj prema WHO dijeli se na tri skupine:
- vrlo rani prijevremeni porođaj (<28 tjedana)
- rani prijevremeni porođaj (28 do <32 tjedana)
- kasni prijevremeni porođaj (32 do <37 tjedana).
BMJ. Published on-line 4.12.2012.