Klamidijska infekcija
Klamidija trahomatis / Chlamydia trachomatis, je bakterija koja uzrokuje jednu od najčešćih spolnih bolesti. Klamidijska infekcija je vrlo učestala, posebice kod mlađih spolno aktivnih žena i djevojaka do 25 godina. Infekcija se dijagnosticira u 4 - 12% odraslih žena i čak 9 - 25% adolescentica. Pretpostavlja se da je jedna od deset ženskih osoba u toj dobnoj skupini zaražena klamidijom, dok je ova stopa upola manja kod starijih dobnih skupina. Učestalost se dovodi u vezu i s čestim promjenama spolnih partnera, s višestrukim drugim infekcijama spolnih organa te nezaštićenim spolnim odnosom. Procjenjuje se da pri svakom spolnom odnosu postoji približan rizik od oko 75% za prijenos infekcije s jednog (inficiranog) na drugog partnera.
Izlučevine našeg tijela predstavljaju rezervoar klamidije – sjemena tekućina, urin, cervikalna sluz. To ujedno objašnjava puteve zaraze klamidijom, genitalni, oralni i analni odnos. Muškarac prenosi klamidiju nezaštićenim spolnim odnosom u kojem žena dolazi u kontakt s njegovom izlučevinama, predejakulacijskom tekućinom koju izlujučuju bulbouretralne žlijezde, sjemenom tekućinom ili urinom. Pri tome, penetracija nije uvjet za prijenos klamidije, dovoljan je kontakt vlažne kože i vaginalne ili oralne mukoze. Muškarci po pravilu ne osjećaju simptome klamidijske infekcije, zbog čega nisu niti svjesni kliconoštva.
Postoji i teorijska mogućnost indirektnog prijenosa klamidije, s obzirom da klamidija može preživjeti oko 45 minuta na vlažnoj površini, što bi mogao biti jedan od načina zaraze klamidijom, barem kad je u slučaju oko. Uvažimo li mogućnost preživljavanja klamidije u vlažnim uvjetima, ne bismo smjeli u cijelosti isključiti ni mogućnosti genitalne infekcije preko mokrih predmeta, iako je takav prijenos više slučajnost nego mogućnost. Osim seksualnim putem prijenos infekcije je moguć još tijekom porođaja s majke na dijete ili autoinfekcijom (okularno- genitalni prijenos).
Od mnogobrojnih vrsta klamidija, samo se infekcije sa serotipovima D-K ubrajaju u spolno prenosive bolesti. Tipovi A-C izazivaju očnu bolest trahom, a tipovi L1-L3 venerični limfogranulom. Infektivna forma ove bakterije je metabolički inaktivna i naziva se elementarno tjelešce, veličine je oko 300 nm i kuglastog oblika. Ulaskom u stanicu iz infektivne forme nastaje metabolički aktivna forma, retikularno tjelešce, veličine oko 1 µm. Retikularna tjelešca razmnožavajuse intenzivno 2 dana i potom se ponovno kondenziraju u elementarna tjelešca. Pucanjem inficirane stanice, klamidije se nastavljaju širiti. Ukoliko ne dođe do pucanja stanice, klamidije mogu u ovom obliku perzistirati godinama u genitalnom traktu ne izazivajući nikakove simptoma. Izvan stanica klamidije su veoma neotporne.
Simptomi
Za razliku od drugih spolnih bolesti, klamidijska infekcija se u velikom broju slučajeva razvija bez očitih simptoma: čak 30 - 50% žena s upalom vrata maternice ne osjeća nikakove tegobe.
Kod ostatka žena nakon jednog do tri tjedna nakon rizčinog spolnog odnosa javlja se tipična simptomatologija:
- cervicitis: Klamidija je vodeći uzročnik mukupurulentnog cervicitisa, odnosno gnojne upale vrata maternice. U takvom slučaju cervikalna sluz više nije prozirna, bistra i rastezljiva kao u vrijeme ovulacije, nego mutna, gnojna ili sukrvava. Klamidijska infekcija vrata maternice još više dobiva na značaju u prisutnosti HPV infekcije, jer pomaže virusu oštetiti stanicu.
- zdjelična upalna bolest: Procjenjuje se da je klamidija najodgovorija za pojavu upalne bolesti zdjelice. Do toga dolazi kad se klamidija, nerijetko udružena s drugim bakterijama, proširi iz rodnice i vrata maternice na epitel tijela maternice, jajovode, jajnike i potrbušnicu male zdjelice. Upala je najčešće akutna. Širenje infekcije posebno je olakšano u dane menstruacije jer oticanje menstrualne krvi odstranjuje čep sluzi iz kanala vrata maternice i smanjuje vaginalnu kiselost, koja je jedna od njezinih obrambenih mjera. Prvi simptom upalne bolesti zdjelice jest bol koji se javlja u donjem dijelu trbuha, a kojem se pridružuje povišena tjelesna temperatura i promjena vaginalnog iscjetka, koji može biti gnojan ili sluzavo-gnojan. Međutim, kod nekih žena ovi simptomi mogu izostati ili mogu biti slaba intenziteta, a subjektivno se problemi počnu osjećati tek kad se stvore priraslice i/ili apsces jajnika i jajovoda.
- neplodnost i izvanmaternična trudnoća: Ako se upalna bolest zdjelice ne liječi odgovarajućom antibiotskom terapijom, posljedice mogu biti dugoročne i utjecati na plodnost i trudnoću. Ožiljci i priraslice otežavaju plodnost i povećavaju mogućnosti za izvanmaterničnu trudnoću i spontani pobačaj.
- utjecaj na trudnoću: Prijenos klamidije moguć je i s majke na dijete tijekom poroda. Kod takve djece moguća je klamidijska upala pluća i češće, klamidijski konjuktivitis. Prema nekim pokazateljima, klamidijska infekcija može se dovesti u vezu i s preranim porođajem.
Klamidjska infekcija može se dovesti u vezu s mnoštvom različitih problema. Prirodna posljedica neliječene infekcije je neprohodnost jajovoda, odnosno neplodnost (rizik oko 10%) i povećani rizik od ektopične / izvanmaterične trudnoće. Nerijetka komplikacija klamidijske infekcije je perihepatitis sa stvaranjem ožiljkastih promjena u okolici jetre, što je poznato pod nazivom Fitz-Hugh-Curtis sindrom. Klamidijska infekcija, osim toga okrivljuje se i za nastanak spontanog pobačaja, te je u mnogim zemljama svijeta test na klamidiju sastavni dio smjernica za antenatalnu skrb.
U muškaraca se očituje vrlo blagim simptomima (iscjedak svijetle boje, neobičan osjećaj u mokraćnoj cijevi ili u donjem dijelu trbuha) koji su slabo izraženi i nejasni, pa najčešće prolaze neprimjećeni ili ih se zanemaruje, a u 50% bolest se razvija pritajeno.
Dijagnoza
Dijagnoza klamidijske infekcije postavlja se izolacijom uzročnika iz cervikalnog obriska ili obriska uretre postupcima imunokromatografije, imunofluorescentnim testom, u staničnoj kulturi / McCoy stanice ili PCR testovima.
Liječenje
Klamidije su osjetljive na antibiotisku terapiju, te je liječenje vrlo uspješno. Nužno je liječiti oba partnera. Primjenjuju se tetraciklini, ciprofloksacin, klaritromicin tijekom 10 - 14 dana i azitromicin u jednokratnoj dozi od 1 g.
U trudnoći se ordiniraju azitromicin i eritromicin. Jednom izliječena infekcija ne znači i zaštitu od bolesti u budućnosti, jer se infekcijom ne stječe otpornost na klamidiju. Ako se ne poštuju zaštitne mjere (kondom), može se ponovno zaraziti. U liječenju klamidijske infekcije nema alternativnih mogućnosti. Nepravilno liječenje ili izostanak antibiotske terapije mogu imati previsoku cijenu za oba partnera. Kako se u liječenju koriste visoke doze antibiotika, preporučuje se obratiti pozornost na prehranu, i regeneraciju vaginalne flore.
Kao i uvijek kod antibiotskog liječenja, preporučuje se povećati unos fermentiranih životnih namirnica i probiotika (kiseli kupus, kiselo zelje, LGG jogurt, acidofil) i smanjiti, odnosno izostaviti unos rafiniranih šećera i ugljikohidrata.
Uzimajte dobre multivitaminske preparate. Izbjegavajte kemijske iritanse, nošenje hulahopki ili tanga gaćica. Ne koristite tampone. Nastavite održavati vaginalnu mukozu zdravom uz siguran i zaštićeni spolni odnos.
Za one koje uvijek žele dati šansu prirodnom liječenju, ili ga koristiti za komplementarno i preventivno liječenje, izbor nije prevelik, ali je zato učinkovit.
Ulje čajevca može se koristiti na više načina:
- uronite tampon u otopinu čiste vode i ulja čajevca u omjeru 20:1 i držite ga uloženim u rodnicu tijekom noći
- u istu svrhu tampon možete uroniti u otopinu ulja čajevca i čaja od kadulje (Salvia officinalis) ili maslinova ulja
- u gel od aloja (Aloa vera) umiješajte do 5 kapi ulja čajevca i tom kremom mažite stidnicu dva puta dnevno, ili namočite tampon i držite ga tokom noći u rodnici
- pomiješante ulje čajevca i tekućeg vitamina E u omjeru 1:3 te emulzijom natopljen tampon držite tokom noći, a dodatno emulzijom namažite i stidnicu
- 2-3 kapi ulja čajevca dodajte u vodu kojom ćete prati spolovilo
- dodajte nekoliko okapi u posudu s toplom (ne vrelom!) vodom i parite spolovilo
- odlično djeluje sjedeća kupka prije spavanja: u prokuhanu vodu stavite ulje čajevca, ulje lavande i ulje oregana u omjeru 3:2:1
- 1-2 kapi kapnite na intimno rublje
Origano je moćan prirodni antiseptik koji djeluje na gljivice, bakterije i viruse. Ulje origana koristi se tako što ćete ga pomiješati s gelom aloja / Aloa vera te tom emulzijom natopiti tampon i držati ga u vagini tijekom noći. Ulje origana dodaje se u vrlo skromnim količina, svega par kapi, jer ćete u priotivnom oštetiti sluznicu. Svakodnevno možete popiti do 2 šalice čaja od origana, tim se čajem jednom dnevno oprati i napraviti 10-minutnu sjedeću kupku.
Ljekovita kadulja pokazat će se učinkovitom u suzbijanju klamidijske infekcije korištena na tri načina:
- za intimno pranje (mlaki čaj)
- za parenje spolovila (topli čaj)
- kao čaj 3 puta dnevno (50 grama kadulje prelijte s 250 ml vode, procijedite i razdijelite na tri porcije)
Preporučuje se svaki dan pojesti najmanje jedan režanj svježeg češnjaka, što odgovara jednoj tableti češnjaka s 5,000 mcg alicina. Sameljite nekoliko režanja češnjaka i pomiješajte ih s litrom mlake odstajale vode, pa tu tekućinu pijte tijekom dana.
Čaj, kapsule ili tinktura od crvene rudbekije / Echinacea purpurea, žutike / Berberis vulgaris i sikavice / Sylibum marianum preporučuju se kao podrška za čišćenje organizma od toksina i jačanje jetre uz dodatno antimikrobno djelovanje.
Tijekom dana pijte čaj od sušenih listova masline. Šaku maslinova lišća prelijte s dvije litre provrele vode i pustite da vrije još minutu. Nakon toga poklopite i ocijedite tek nakon desetak minuta.Umjesto čaja, možete tri puta dnevmo uzimati ekstrakt maslinova lišća.
dr. Vesna Harni