Može li aspirin pomoći u liječenju raka dojke?
Adjuvantna terapija aspirinom ne nudi nikakvu zaštitu protiv recidiva ili koristi u preživljavanju pacijenata s visokorizičnim nemetastatskim rakom dojke, pokazuju rezultati nove faze 3 randomiziranog kontroliranog ispitivanja.
Ovi podaci su snažniji medicinskidokazi od signala učinkovitosti iz prethodnih studija, što znači da pružatelji zdravstvenih usluga ne bi trebali preporučiti aspirin kao pomoćnu terapiju za rak dojke, izvijestili su glavni autor Wendy Y. Chen, MD, Dana-Farber Cancer Institute, Boston, i kolege.
Koji podaci podupiru aspirin za liječenje raka dojke?
"Više opservacijskih studija izvijestilo je o smanjenom riziku za smrtnost među osobama koje su preživjele rak dojke i redovito su koristile aspirin", napisali su istraživači u JAMA-i. "Još su uvjerljiviji podaci iz randomiziranih ispitivanja aspirina za kardiovaskularne bolesti."
Dodali su da je ova moguća korist prijavljena uz mehaničku potporu, jer bi protuupalna i antitrombocitna svojstva aspirina teoretski mogla kontrolirati rast tumora. Nadalje, aspirin utječe na nekoliko puteva raka koji su trenutačno ciljani od strane agenata odobrenih od američke Uprave za hranu i lijekove (FDA).
Zajedno, dokazi iz laboratorijskih i epidemioloških studija i randomiziranih ispitivanja snažno upućuju na ulogu aspirina u poboljšanju ishoda raka dojke, što je dovelo do [ove nove studije,izvijestio je Savez za klinička ispitivanja u onkologiji (Alliance) A011502,] koji je, koliko znamo, prvo randomizirano, placebom kontrolirano ispitivanje aspirina među osobama koje su preživjele rak dojke.
Koji su bili ključni nalazi ispitivanja A011502?
Ispitivanje A011502 uključilo je 3.020 pacijentica u dobi od 18 do 70 godina s ERBB2 negativnim rakom dojke koje su primile standardnu terapiju putem rutinske kliničke skrbi. Ispunjavanje uvjeta zahtijevalo je da su kemoterapija i lokalna terapija završene, ali bilo je dopušteno trajno endokrino liječenje.
Sudionice su bili randomizirane u omjeru 1:1 u dvije skupine, od kojih je jedna skupina uzimala aspirin od 300 mg dnevno, a druga odgovarajući placebo tijekom pet godina. Primarni ishod bilo je preživljenje bez invazivne bolesti, a ključni sekundarni ishod bilo je ukupno preživljenje.
Nakon srednjeg praćenja od gotovo tri godine, studija je prekinuta prije prve međuanalize zbog statističke uzaludnosti. Do tog vremena dogodila su se 253 invazivna slučaja preživljenja bez bolesti u skupini koja je primala aspirin u usporedbi sa 112 u skupini koja je primala placebo, što daje omjer rizika od 1,27 koji nije bio statistički značajan. Nije primijećena statistički značajna razlika u ukupnom preživljenju. Sigurnosni profili bili su slični u skupinama.
Kako će ova studija promijeniti praksu?
U popratnom uvodniku, Jeanne S. Mandelblatt, MD, Georgetown Lombardi instituta za istraživanje raka i starenja, Washington, i kolege pohvalili su sveobuhvatan pristup studiji. Ipak, predvidjeli su da bi negativan rezultat mogao izazvati trvenja među pružateljima zdravstvenih usluga.
"[K]liničarima bi moglo biti izazovno komunicirati sa svojim pacijentima o negativnom rezultatu u ispitivanju Alliance jer prijašnji laički novinski članci, opservacijske studije i meta-analize kardiovaskularnih ispitivanja sugeriraju da aspirin može smanjiti ponovnu pojavu raka dojke", napisali su.
Dr. Mandelblatt i kolege nastavili su istraživati šire implikacije izvan raka dojke, uključujući razmatranja o priopćavanju negativnih rezultata u drugim medicinskim specijalnostima, rasprave između kliničara i pacijenata u vezi s uporabom aspirina u svrhe koje nisu povezane s rakom dojke, te pitanja o vremenu upotrebe aspirina i uloga dobi i biološkog starenja.
Kako bi otkrića ispitivanja A011502 mogla utjecati na buduća istraživanja?
Konačno, i "najkritičnije", urednici su izrazili zabrinutost oko jednakosti u zdravlju, primjećujući ograničenu raznolikost sudionika ispitivanja i potencijalno isključenje podskupina koje bi mogle imati koristi od upotrebe aspirina, osobito onih za koje postoji veća vjerojatnost da će doživjeti ubrzano biološko starenje i razlike u riziku za rak i ishode zbog sustavnog rasizma ili nepovoljnih društvenih odrednica zdravlja.
Zaključili su naglašavajući potrebu za razmatranjem intersekcionalnosti starenja, raka i razlika u osmišljavanju budućih ispitivanja za unapređenje jednakosti u zdravlju.
Could Aspirin Help Treat Breast Cancer? - Medscape - April 30, 2024.
Dr.Vesna Harni