Datum zadnje izmjene: 07. 05. 2025.

Jedna od najvažnijih studija objavljenih u renomiranom časopisu The New England Journal of Medicine donosi novo razumijevanje bakterijske vaginoze (BV) – stanja koje pogađa gotovo trećinu žena diljem svijeta. Prema rezultatima studije, bakterijska vaginoza može se prenositi spolnim putem, što bi moglo značajno promijeniti dosadašnji pristup liječenju – više se ne bi liječile samo žene, već i njihovi partneri.

 

Ključna otkrića

Studiju je predvodila dr. sc. Lenka A. Vodstrcil iz Melbourne Sexual Health Centre i School of Translational Medicine na Monash sveučilištu u Australiji. U ispitivanju je sudjelovalo 164 heteroseksualna para, pri čemu su sve žene imale potvrđenu bakterijsku vaginozu i bile u monogamnim vezama.

U ispitivanoj skupini, oba partnera su istovremeno liječena – žene su primile standardnu antimikrobnu terapiju, dok su muškarci primali oralni metronidazol (2x400 mg dnevno) i lokalnu primjenu klindamicinske kreme 2% na kožu penisa, također dva puta dnevno tijekom sedam dana. U kontrolnoj skupini liječene su samo žene.

Rezultati su pokazali da je recidiv BV-a unutar 12 tjedana bio značajno manji u skupini gdje su liječeni i muškarci – samo 35% u odnosu na 63% u skupini gdje su liječene samo žene. Zbog ovako izražene razlike, studija je prekinuta prije planiranog roka, jer je bilo etički neprihvatljivo nastaviti s liječenjem samo žena kada se pokazalo da uključivanje partnera daje bolje rezultate.

 

Seksualna transmisija – no još uvijek puno nepoznanica

Iako rezultati potvrđuju da muškarci mogu biti „rezervoari“ bakterija povezanih s BV-om, neki stručnjaci upozoravaju da BV nije klasična spolno prenosiva infekcija poput klamidije ili gonoreje. Dr. Mykhaylo Usyk s Albert Einstein College of Medicine u New Yorku ističe da je BV više sindrom nego konkretna infekcija – slična groznici koja može biti simptom različitih uzroka.

Prema njegovom mišljenju, prije nego što se rutinski počne liječiti oba partnera, potrebno je dodatno istražiti koje točno podvrste bakterijske vaginoze imaju potencijal za spolni prijenos.

 

Ostali čimbenici rizika – pušenje, iritansi i spirala

Dr. sc. Rebecca Brotman s University of Maryland School of Medicine napominje da osim spolnog prijenosa, postoje i drugi čimbenici koji narušavaju vaginalnu mikrobiotu i pogoduju razvoju BV-a – pušenje, korištenje intimnih sapuna, tuširanja vagine (tzv. douching), pa čak i određeni lubrikanti.

Ona potvrđuje da je studija snažan dokaz da bakterije povezane s BV-om mogu biti spolno prenosive, ali i upozorava da je potrebno dodatno potvrditi ove nalaze u drugim populacijama. Na primjer, 80% muškaraca u studiji nije bilo obrezano, a trećina žena koristila je intrauterini uložak (IUD) – faktori koji također mogu utjecati na pojavu BV-a.

 

BV i partnerstvo – važnost zajedničkog liječenja

Dr. Caroline M. Mitchell, voditeljica programa za vulvovaginalne poremećaje u Massachusetts General Hospital, ističe da su bakterije koje uzrokuju BV različite kod različitih osoba i da BV kod nekih žena ima jasnu povezanost s određenim partnerom, dok se kod drugih javlja neovisno o seksualnom odnosu. Kod pacijentica s čestim recidivima, liječenje oba partnera moglo bi biti ključ uspjeha.

“Iako BV nije nužno znak nevjere, često je spolno potaknut,” kaže dr. Mitchell. “Studija nam daje nadu da možemo značajno smanjiti broj ponovnih infekcija kod žena ako liječimo i njihove partnere.”

 

Promjena u savjetovanju žena

U uvodniku koji prati ovu studiju, dr. Christina A. Muzny (University of Alabama) i dr. Jack D. Sobel (Wayne State University) naglašavaju da bi se savjetovanje žena trebalo promijeniti – ne samo u pogledu liječenja, već i u pogledu razumijevanja izvora infekcije.

“Žene bi trebalo informirati o važnosti uključivanja partnera u liječenje i o načinima prevencije prijenosa, među kojima je dosljedna upotreba kondoma zasad jedini potvrđeni mehanizam zaštite.

 

Zaključak – nova nada za žene

Ova studija predstavlja veliki korak naprijed za žene koje pate od ponavljajuće bakterijske vaginoze. Budući da se metode liječenja BV-a nisu značajno mijenjale još od 1980-ih godina, ovo otkriće otvara vrata učinkovitijem i sveobuhvatnijem pristupu – gdje se napokon u fokusu nalazi i muškarac kao važna karika u lancu prevencije i liječenja.

 

 

Study Reveals Sexual Transmission of Bacterial Vaginosis

Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0

Povezane teme

  Novosti - Sve