Trudnice mogu smanjiti rizik za trombozu tijekom leta avionom
Trudnice se u zračnom prometu suočavaju s većim rizikom za pojavu krvnih ugrušaka, ali ga mogu umanjiti hodanjem kroz avionske prolaze, uzimanjem vode i vježbanjem, pokazuje nova studija.
Za žene s dodatnim rizikom liječnici mogu preporučiti kompresijske čarape i sredstva protiv zgrušavanja krvi tijekom putovanja, napisali su autori u časopisu Journal of Travel Medicine. "I trudnoća i putovanje zrakoplovom su faktori rizika za vensku tromboemboliju, stvaranje krvnih ugrušaka u nogama koji obično završe u plućima", napisala je autorica dr. Leslie Skeith sa Sveučilišta u Calgaryu, članica CanVECTOR-a, Kanadske istraživačke mreže tromboze.
Učestalost tromboembolije je 1-2 osobe na 1,000 netrudnica svake godine i treći su vodeći uzrok vaskularnih smrti nakon srčanih udara i moždanog udara, napominju autori. Od dvije milijarde putnika godišnje lete avionom te se godišnje dijagnosticira oko 150,000 slučajeva krvnih ugrušaka povezanih s putovanjima. Letovi na dugim udaljenostima trostruko povećavaju rizik, ali studije povezane s putovanjima ne uključuju trudnice ili uključuju samo mali broj i ne istražuju izravno kako trudnoća povećava rizik.
"Postoji vrlo malo dokaza koji bi dali smjernice što trudnice i žene nakon porođaja trebaju učiniti kako bi spriječile stvaranje ugrušaka tijekom putovanja", rekla je Skeith.
Skeith i njezini kolege su analizirali brojne čimbenike koji utječu na rizik od pojave krvnih ugrušaka, uključujući visinu, težinu, nedavne operacije, trudnoću, upotrebu oralnih kontraceptiva, nadomjesnu hormonsku terapiju i obiteljsku anamnezu ugrušaka ili bolesti koje potiču zgrušavanje krvi. Kod trudnoće je rizik veći zbog fizioloških promjena, poput sporijeg protoka krvi i širenja krvnih žila. Krvne žile zdjelice također se mogu komprimirati kako raste maternica. Već u ranoj trudnoći dolazi do hiperkoagulabilnosti krvi. Rizici ostaju veći do otprilike 12 tjedana nakon poroda.
Iako prosječna trudnica ili rodilja kao zračni putnik imaju povećani rizik od nastanka ugrušaka, apsolutna procjena rizika je manja od 1%, pokazalo je istraživanje. No trudnice s drugim čimbenicima rizika, poput naslijeđenih problema sa zgrušavanjem krvi, pretilosti i nedavnih operacija, mogu se suočiti s većim rizikom za tromboembolije. Iako rizik ovisi o pojedinačnim čimbenicima, žene s poviješću krvnih ugrušaka imaju rizik 4% veći dok su trudne, a one s hormonski uvjetovanim tromboembolijama imaju 6% veći rizik dok su trudne.

Za većinu žena s krvnim ugrušcima, rizik tijekom putovanja zrakoplovom i dalje ostaje nizak i iznosi tek nešto više od 1%. Trudnice koje se suočavaju s tim većim rizicima trebale bi razmisliti o metoda sprečavanja tromboembolije tijekom putovanja, poput heparina niske molekularne težine (LMWH).
"Poznato je da profilaksa niskomolekularnim heparinom smanjuje rizik za ponovnu trombozu u žena s prethodnom venskom tromboembolijom", rekla je dr. Ida Martinelli sa milanskog sveučilišta, koja nije bila uključena u studiju. Međutim, neke studije pokazuju da određeni poremećaji u krvi i sredstvo za razrjeđivanje krvi mogu dovesti do komplikacija tijekom poroda.
Skeith i njene kolege sada proučavaju može li aspirin spriječiti stvaranje ugrušaka u žena nakon porođaja s faktorima rizika za tromboembolije. Očekuje se da će pilot-randomizirana studija pod nazivom PARTUM započeti 2020. godine.
"Hitno nam je potrebno više studija kako bismo bolje spriječili pojavu tromboembolije u trudnica i rodilja", izjavila je Skeith.
IZVOR: https://bit.ly/34YV2cm
Journal of Travel Medicine