Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Prema velikoj švedskoj studiji žene koje su zbog smanjenja tjelesne težine bile na zahvatima barijatrijske kirurgije imaju veći rizik za prijevremeno rođenje djeteta te za rođenje djeteta smanjene tjelesne težine. Rezultati ove studije se slažu sa rezultatima studije provedene u Danskoj. Istraživači s Karolinska Institute (Solna, Švedska) su pregledali podatke 1,74 miliona jednoplodnih trudnoća iz Švedskog registra rođenih između 1992. – 2009.g. u cilju traženja povezanosti između barijatrijske kirurgije i ishoda trudnoće.

Studija je naposljetku usporedila oko 2500 beba rođenih od majki koje su imala zahvate barijatrijske kirurgije sa 12,500 beba majki koje nisu imale  zahvate. Individualno su usklađene trudnoće tako da su majčin BMI, starost, obrazovanje, navike pušenja i prijašnji porođaji bili usporedivi u obje grupe. Prijevremeni porođaji su bili identificirani u oko 10% porođaja kod majki koje su imale zahvate barijatrijske kirurgije uspoređujući s 6,1% djece rođene prije 37. tjedna majki koje nisu imale operacije. Istraživači su našli da majke koje su imale zahvate barijatrijske kirurgije kao i one koje su imale BMI 30 ili manje u ranoj trudnoći su imale najveći rizik od prijevremenih porođaja.

Nije bilo povećanog rizika kod majki koje su imale zahvate barijatrijske kirurgije i BMI u ranoj trudnoći 35 ili veći. Isto tako majke koje su imale zahvate barijatrijske kirurgije su imale 5,2% djece smanjenog rast i najmanje dvije standardne devijacije ispod normale za razliku od 3% u kontrolnoj grupi. Ne samo da su djeca bila manja, nego je i vjerojatnost da majka ima dijete preveliko za gestacijsku dob bila isto tako manja kod žena koje su imale zahvate barijatrijske kirurgije (samo 4,2% djece rođeno kod majki sa zahvatima su bila velika za razliku od 7,3% djece u kontrolnoj skupini).

"Trudnice s zahvatima barijatrijske kirurgije se trebaju računati kao visokorizična skupina i moraju biti informirane o povećanom riziku prijevremenog porođaja i mogućnosti intrauterinog zastoja u rastu ploda", zaključuju autori. Također napominju da je potrebno napraviti još studija da bi se razumjeli razlozi povećanog rizika. "Majke s istim BMI imaju djecu različitih težina, neovisno jesu li imale zahvate barijatrijske kirurgije te je ponekad težina djeteta rezultat više čimbenika", rekao je autor studije Olof Stephansson, dr. med., opstetričar i profesor na Kliničkoj epidemiologiji u Karolinskom Institutu. "Nije nam još poznat mehanizam kojim kirurški postupak utječe na rast fetusa, ali znamo da ljudi koji su imali zahvate barijatrijske kirurgije imaju povećani rizik od deficijencije mikronutrijenata."

 

Reference:
Roos N, Neovius M, Cnattingius S, et al. Perinatal outcomes after bariatric surgery: nationwide population based matched cohort study. BMJ. 2013;347:f6460.

Povezane teme

  Novosti - Sve