Više je dokaza da prenatalni vitamini smanjuju rizik za autizam
Uzimanje vitamina tijekom prvog mjeseca trudnoće može smanjiti rizik od poremećaja iz autističnog spektra / ASD kod braće i sestara pogođene djece za polovicu, prema rezultatima objavljenim online u liječničkom glasilu JAMA Psychiatry.
Iako su neka istraživanja pokazuju povezanost majčine primjene dodataka folne kiseline tijekom rane trudnoće sa smanjenim rizikom za poremećaj iz autističnog spektra u djeteta, studije nisu ispitivale povezanost kod mlađe braće i sestara djece s dijagnozom ASD-a.
Dr. Rebecca J. Schmidt, sa Sveučilišta u Kaliforniji, Davis i suradnici pratili su ponavljanje poremećaja u obiteljima gdje starije dijete ima poremećaj iz autističnog spektra u djeteta. Usmjeravanjem na rizične obitelji izbjegava se praćenje velikog broja obitelji koje bi bilo potrebno ako bi se pratili početni slučajevi i uspoređuju se djeca sa sličnim okruženjima koja u prosjeku dijele polovicu svojih genoma.
Istraživanja su pokazala da braća i sestre djece s autizmom imaju 12 puta veći rizik u odnosu na opću populaciju, s učestalošću ASD-a u rasponu od 19 % do 24 %. Braća i sestre djece s autizmom također su izloženi većem riziku od kašnjenja razvoja govora, nedostatka pažnje, intelektualnog invaliditeta i drugih autističnih obilježja.
Prospektivna kohortna studija analizirala je podatke 241 djeteta koje ima brata ili sesetru s dijagnozom poremećaja iz autističnog spektra u djeteta. Od djece, 140 (58.1%) su dječaci, prosječne dobi 36.5 mjeseci.
Mlađa braća i sestre rođeni su između 2006. i 2015. godine i ocijenjeni su u roku 6 mjeseci od njihovog trećeg rođendana. Majke su telefonski izvijestile o svojoj prenatalnoj uporabi vitamina tijekom prve i druge polovice trudnoće i nakon rođenja.
Većina majki (95.9%) izvijestila je o uzimanju prenatalnih vitamina tijekom trudnoće, ali ih je samo 36.1% uzimalo tijekom 6 mjeseci prije začeća, a 53.1% je uzimalo prenatalne vitamine u prvom mjesecu trudnoće.
Ukupno 55 djece (22.8%) ispunilo je kriterije za poremećaj iz autističnog spektra u djeteta, 60 (24.9%) je imalo netipičan razvoj, a 126 (52.3%) imalo je tipičan razvoj. Djeca iz skupine ASD-a češće su dječaci nego u tipičnoj razvojnoj skupini.

Među djecom čije su majke uzimale prenatalne vitamine u prvom mjesecu trudnoće, prevalencija ASD-a bila je 14.1%, u usporedbi s 32.7% u djece čije majke nisu uzimale prenatalne vitamine. Djeca čije su majke uzimale vitamine tijekom prvog mjeseca manje je vjerojatno da će dobiti dijagnozu ASD-a, ali rizik od drugog netipičnog razvoja nije se razlikovao između te dvije skupine.
Djeca čije su majke uzimale vitamine u ranoj trudnoći također su imala statistički značajno manju težinu simptoma autizma i više kognitivne rezultate.
Osim toga, najviši tertil ukupne srednje suplementacije folnom kiselinom tijekom prvog mjeseca trudnoće bio je povezan s najvećim smanjenjem rizika od ASD-a, što je u skladu s indikacijama da je perinatalno razdoblje posebno važno. Količina preporučena za trudnoću iznosi ≥ 600 μg; multivitamini, s manje od 400 μg, nisu povezani sa smanjenim rizikom od autizma u djeteta.
"S obzirom na potencijal za veću genetsku osjetljivost u tim obiteljima, ovi nalazi, ako se ponove, impliciraju da bi osjetljivost potencijalno mogla biti prevladana manipulacijom okoliša", zaključuju istraživači. Oni zahtijevaju daljnje istraživanje pragova doze folne kiseline i učinaka drugih hranjivih tvari u prenatalnom okruženju koje bi mogle povećati rizik od ASD-a.
JAMA Psihijatrija. Objavljeno online, 2019.
Poliklinika Harni