Za sve postoji sezona - čak i za spermu
Jesen je doba godine s najvećim brojem novih beba, a to je možda uzrokovano općenito najboljom kvalitetom sperme u zimu i rano proljeće, objavljeno je u istraživanju iz Izraela.
Istražujući spermu više od 6000 muškaraca koji su bili u postupku liječenja neplodnosti, otkriveno je da je najveći broj spermija, najveća brzina spermija i najmanje nenormalnosti sjemena prisutno u zimu, s postupnim opadanjem kvalitete sjemena od proljeća nadalje.
Dr. Edmund Sabanegh, urolog koji nije bio dio istraživačkog tima, komentirao je da je većina dosadašnjih istraživanja učinjena na animalnim modelima pokazala slične rezultate koji su bili u skladu s plodnim periodima određene životinjske vrste.
Izraelski tim kojega je predvodio dr. Eliahu Levitas s Ben-Gurion University of the Negev, Beer-Sheva, napisao je 11.2.2013. u the American Journal of Obstetrics & Gynecology kako unatoč animalnim modelima, ostaje nejasno zašto je humana sperma također zdravija/kvalitetnija tijekom određenih perioda u godini.
Ukoliko postoji sezonski obrazac, to bi saznanje bilo od iznimne važnosti za parove s muškom neplodnošću koji se suočavaju s neuspjesima i dugotrajnim liječenjem. Kada bi znali kada su im najbolje šanse za začeće, mnogi parovi bi doživjeli manje frustracija i uštedjeli novac, navodi se u izvještaju.
U periodu od siječnja 2006. do lipnja 2009. analizirano je 6455 uzoraka sjemena na klinici za humanu reprodukciju. Od njih je 4960 imalo normalan spermiogram, a 1495 je imalo abnormalnosti spermiograma, poput manjeg broja spermija. Svjetska zdravstvena organizacija definirala je kao normalan broj spermija onaj veći od 15 milijuna spermija po mililitru.
Tijelu je za stvaranje spermija potrebno oko 70 dana. Primjerice, tijekom zime muškarci s tako kvalitetnim sjemenom proizvode oko 70 milijuna spermija po mililitru sjemena. Oko 5% je brzo pokretnih, što poboljšava šansu toga para za trudnoću. U proljeće se stvara oko 68 milijuna spermija po mililitru, a oko 3% je brzih. Za muškarce s abnormalnim spermiogramom, bolja pokretljivost spermija nađena je u jesen, a najveći postotak spermija normalnog oblika-(oko7%) imali su u proljeće.
"Naši rezultati pokazuju da sjeme ima najbolju kvalitetu u zimu, dok bi parove u kojih muškarci imaju mali broj spermija, trebalo poticati na ostvarenje trudnoće u jesen i proljeće".
Naravno da muškarci s lošim spermiogramom ne trebaju čekati zimu ili proljeće da bi začeli dijete, nego ih treba poticati da iskoriste prednosti medicinskih intervencija i liječenja.
U životinjskim modelima, sezonske promjene u kvaliteti sjemena i plodnosti povezane su s temperaturom okoliša, trajanjem dana i hormonskim varijacijama.
Istraživanja pokazuju da broj spermija u muškaraca diljem svijeta opada. Nije poznato zašto se to događa, ali teorije su u rasponu od pretežno sjedilačkog načina života do utjecaja kemikalija iz okoliša.
Dr. Sabanegh smatra da trebamo učiniti puno više kako bismo utvrdili zašto postoje takve razlike u kvaliteti sperme tijekom godine. "Postaje sve jasnije da je ljudska plodnost sezonska i da ju mogu promijeniti složena djelovanja iz okoliša."
Am J Obstet Gynecol 2013.