Žene u ruralnim područjima suočene s većim izazovima tijekom perimenopauze
Žene koje prolaze kroz perimenopauzu i žive u ruralnim područjima imaju veću učestalost simptoma tipičnih za ovo razdoblje i lošiju kvalitetu života povezanu sa zdravljem u usporedbi sa ženama koje žive u urbanim sredinama, pokazala je presječna studija provedena u Španjolskoj.
Cristina Llaneza Suárez, specijalistica obiteljske i zajedničke medicine i glavna autorica studije, izjavila je za španjolsku verziju Medscapea da se žene u ruralnim područjima suočavaju s većim poteškoćama u pristupu zdravstvenim uslugama, zapošljavanju, prijevozu, te s većim opterećenjem brige za druge. Ona je napomenula da te prepreke "mogu predstavljati dodatni izazov tijekom perimenopauze, kada se kod svih žena obično događaju značajne životne promjene." Ovi izazovi mogu dovesti do "lošije kvalitete života povezane sa zdravljem tijekom perimenopauze u usporedbi sa ženama koje žive u urbanim područjima."
Istraživački tim predvođen Llanezom imao je za cilj testirati hipotezu da sociodemografske karakteristike utječu na simptome i kvalitetu života kod žena u perimenopauzi. U studiju je bilo uključeno 270 žena u dobi od 45 do 55 godina iz osam autonomnih zajednica u Španjolskoj koje su imale varijabilnost u menstrualnim ciklusima (traje više od 7 dana ili amenoreja dulja od 60 dana, ali kraća od godine dana).
Ova presječna studija provedena je od prosinca 2019. do travnja 2023. koristeći skraćenu verziju Cervantesove ljestvice za procjenu kvalitete života povezane sa zdravljem i Beckov inventar depresije za procjenu pridruženih simptoma depresije.
Glavni nalazi studije
Jedan od glavnih nalaza studije je da socijalni i kulturni čimbenici mogu utjecati na percepciju simptoma perimenopauze. Život u ruralnim područjima ima negativan učinak na ljestvicu kvalitete života povezane sa zdravljem, a ovaj nalaz je u skladu s prethodnim studijama provedenim na ženama u Indiji, Turskoj, Poljskoj i Peruu.
Osim toga, uzorak odabranih žena koje su doživjele promjene u menstrualnim ciklusima i koje žive u ruralnim područjima pokazao je visoku učestalost valova vrućine (70% ukupno, a 80% u ruralnim područjima) i lošiju kvalitetu života kod žena s pretilošću.
"Zanimljivo je da, iako postoji lošija percepcija kvalitete života tijekom perimenopauze kod žena koje žive u ruralnim područjima, udio žena koje doživljavaju neki stupanj simptoma depresije, prema Beckovom inventaru, bio je sličan onom kod žena koje žive u urbanim područjima," rekla je Llaneza. Istaknula je i da "nije zabilježeno lošije stanje u seksualnosti ili u odnosu s partnerom."
Uloga liječnika u ruralnim područjima
Žene u perimenopauzalnom razdoblju suočavaju se s značajnim izazovima zbog nedovoljnog pristupa zdravstvenim uslugama i ograničene svijesti o menopauzi. U mnogim zemljama, ova tema je još uvijek tabu, kako u obiteljskom okruženju, tako i na radnim mjestima i u zdravstvenim ustanovama.
Llaneza je spomenula da je, kada je započela svoje obrazovanje kao liječnica primarne zdravstvene zaštite u ruralnoj populaciji, iz prve ruke svjedočila nekim od prepreka s kojima se suočavaju žene u ovoj dobnoj skupini, kao što je ograničen pristup zdravstvenoj skrbi zbog nedostatka javnog prijevoza. Dodala je kako, uz ovaj izazov, "ne postoje redovne usluge javnog prijevoza koje omogućuju neovisni pristup pacijentima, a mnoge [žene] nemaju vozačku dozvolu, što ih čini ovisnima o drugima za dobivanje zdravstvene skrbi." Druga važna točka koju je identificirala bila je nedostatak zdravstvenog obrazovanja u ruralnim sredinama, što dovodi do minimiziranja simptoma perimenopauze i uzrokuje kašnjenja u prevenciji i ranom otkrivanju.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, zdravstveni stručnjaci često nemaju potrebno obrazovanje za prepoznavanje i liječenje simptoma perimenopauze i postmenopauze. Ova situacija, zajedno s ograničenom pažnjom posvećenom seksualnom zdravlju žena u menopauzi, doprinosi ginekološkim problemima i rizicima od spolno prenosivih infekcija u ovoj populaciji. Odsutnost specifičnih zdravstvenih politika i financiranja za menopauzu pogoršava situaciju, posebno u regijama gdje druge zdravstvene potrebe konkuriraju za ograničene resurse.
Llaneza je istaknula da su liječnici primarne zdravstvene zaštite u ruralnim područjima odgovorni za vođenje primarnih preventivnih akcija kroz intervencije u zajednici koje doprinose poboljšanju zdravlja. Liječnici u zajednici u ruralnim područjima imaju manji broj pacijenata nego liječnici u urbanim područjima. Stoga, "to omogućava temeljitije upravljanje i bliže praćenje ovih stanja, što naglašava važnost prevencije simptoma perimenopauze i obrazovanja zajednice," rekla je.
Poziv na daljnje obrazovanje i istraživanje
Llaneza i njezin istraživački tim naglasili su potrebu za daljnjim istraživanjima novih lijekova za kontrolu vazomotornih simptoma, izražavajući interes za provođenjem dodatnih studija. "Voljeli bismo provesti studiju o upotrebi ovih terapija kod žena u perimenopauzi i postmenopauzi koje žive u ruralnim područjima.
"Vjerujemo da bi naši podaci mogli biti zanimljivi zdravstvenim vlastima koje nastoje spriječiti iseljavanje stanovništva iz ruralnih područja," napisali su. Osim toga, preporučili su dodatnu obuku za liječnike primarne zdravstvene zaštite u ruralnim područjima o temama vezanim uz perimenopauzu i menopauzu, uključujući prevenciju, upravljanje i pristup, kao i daljnje podizanje svijesti o prevenciji simptoma depresije u ovoj populaciji.
Rural Women Face Greater Challenges in Perimenopause - Medscape - August 19, 2024.
Dr. Vesna Harni