Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Žene koje su zlostavljane u dječjoj dobi vjerojatno imaju veći rizik razviti endometriozu u odrasloj dobi, sugeriraju zasebne studije. Autori europskog izvješća u časopisu Human Reproduction su otkrili 20% do 50% povećani rizik od razvoja endometrioze kod povijesti seksualnog ili emocionalnog zlostavljanja, dok su autori velike američke studije u istom časopisu pronašli sličan porast rizika kod seksualnog ili fizičkog zlostavljanja.

"Odlučili smo napraviti ovu studiju jer postoje sve veći dokazi da zlostavljanje u djetinjstvu ima ozbiljan utjecaj na mnoge bolesti u odrasloj dobi", rekla je glavna autorica europske studije dr. Brigitte Leeners, istraživač u Sveučilišnoj bolnici u Zurichu u Švicarskoj. "Zlostavljanje u djetinjstvu je često podcijenjen i neistraženi čimbenik rizika za različite bolesti u odrasloj dobi", rekla je Leeners.

"Prethodne studije u kojima su sudjelovali članovi našeg istraživačkog tima su pokazale povezanost između zlostavljanja u ranoj životnoj dobi i fibroida maternice (još jedno zajedničko ginekološko stanje) te hipertenzije", rekla je glavna autorica studije u SAD-u, Holly Harris iz Freda Hutchinson Cancer Research Center u Seattleu. "S obzirom na nedavne veze između endometrioze i hipertenzije, jedan od sljedećih logičnih koraka je bio ispitati povezanost zlostavljanja i endometrioze", rekla je Harris.

Leeners i njezini kolege su uspoređivali 421 ženu s dijagnozom endometrioze s 421 ženom bez dijagnoze koje su posjećivale iste medicinske klinike u sveučilišnim bolnicama i privatnim ordinacijama u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj. Na temelju odgovora na upitnik o traumama djetinjstva, istraživači su otkrili da su žene s endometriozom češće navodile povijest seksualnog zlostavljanja, emocionalnog zlostavljanja i emocionalnog zanemarivanja.

Harris i njezin tim su analizirali podatke iz studije Nurses' Health Study II  koja je uključivala žene iz cijelog SAD-a. Kod više od 60.000 žena koje su pozitivno odgovorile na upitnike o izloženosti nasilju kroz život, dijagnosticirano je oko 3400 slučajeva endometrioze tijekom 24 godine praćenja. Istraživački tim je utvrdio da je sporedbi sa ženama bez povijesti zlostavljanja rizik od endometrioze porastao za 10% s poviješću tjelesnog zlostavljanja i 15% s poviješću seksualnog zlostavljanja. Žene koje su prijavile da su fizički i seksualno zlostavljane su imale 31% veću vjerojatnost da im se dijagnosticira endometrioza.

Ozbiljnost i trajanje zlostavljanja su također imali utjecaj. Žene s poviješću teških seksualnih zlostavljanja u djetinjstvu koje je nastavljeno u adolescenciji su imale 49% veći rizik za endometriozu. Kombinacija teških i kroničnih zlostavljanja ili višestrukih vrsta zlostavljanja u djetinjstvu je vezana za povećanje rizika od 79%. "Zlostavljanje u djetinjstvu i adolescenciji je vrlo često i kod žena sa i bez endometrioze.", rekla je Harris.

Primjerice, kod ispitanica, 34% svih žena je navelo umjereno ili teško tjelesno zlostavljanje, a 39% žena s endometriozom je prijavilo ovu vrstu zlostavljanja, istaknula je. "Ovi brojevi su previsoki za sve žene i smanjenje zlostavljanja je problem javnog zdravlja", rekla je Harris. Premda su istraživači našli jasnu povezanost između ranog zlostavljanja i endometrioze, to ne znači da su sve žene s endometriozom proživjele zlostavljanje.

Zlostavljanje u djetinjstvu povezano s rizikom za endometriozu

"To može biti reakcija na traumu koja aktivira sustave i uzrokuje da žena bude osjetljivija na bol kod lezija endometrioze", rekla je. Ne znači da je bol u ženskim glavama. "To je zbog fiziološkog odgovora koji je potaknut stresom i traumom zlostavljanja", naglasio je Harris. "Očekujemo da će rana intervencija za smanjenje posljedica zlostavljanja iz djetinjstva, na primjer, različiti oblici psihoterapije, također smanjiti rizik za endometriozu - no to treba potvrditi u budućim istraživanjima", izjavila je Leeners.

SOURCE: https://bit.ly/2KsbdZt i https://bit.ly/2JYOC2i
Human Reproduction 2018.