ART siguran za osobe koje su preživjele rak dojke s BRCA1/2 mutacijama
Za preživjele od raka dojke koje nose mutacije gena BRCA1/2, mogućnost buduće trudnoće često izaziva zabrinutost zbog ograničenih podataka o sigurnosti tehnika potpomognute oplodnje (ART) u ovoj populaciji. Međutim, rezultati velike međunarodne studije predstavljene na godišnjem kongresu Europskog društva za medicinsku onkologiju (ESMO) Breast Cancer 2024. pružaju uvjerljive dokaze da ART, poput in vitro oplodnje, mogu sigurno koristiti nositelji BRCA1/2 mutacije koji su prethodno liječeni od raka dojke.
"Naš primarni cilj bio je procijeniti sigurnosni profil tehnika potpomognute oplodnje u ovoj visokorizičnoj populaciji usporedbom majčinih i fetalnih ishoda između onih koje su spontano začele i onih koje koriste ART", objasnio je Matteo Lambertini, MD, PhD, tijekom svog govora na konferenciji. "Nismo pronašli statistički značajne razlike u komplikacijama u trudnoći ili fetalnim abnormalnostima." Dr. Lambertini je izvanredni profesor i medicinski onkolog na Sveučilištu u Genovi i bolnici IRCCS Policlinico San Martino, Genova, Italija.
Nezadovoljene potrebe za plodnošću za žene s rakom dojke
S rastućim stopama raka dojke s ranim početkom i boljim ishodima preživljavanja s novim terapijama, povećava se broj dugotrajno preživjelih od raka dojke. Očuvanje plodnosti i budući reproduktivni izbori važna su razmatranja za mlade bolesnice s rakom dojke, posebno za visokorizične pacijentice koje nose patogene BRCA1/2 mutacije. Tijekom svog govora, dr. Lambertini je objasnio da defekti u popravku oštećenja DNK zbog BRCA1/2 mutacija, uz kemoterapiju nakon dijagnoze raka dojke, mogu dovesti do preuranjene menopauze.
Prema riječima dr. Lambertinija, liječnici se suočavaju s izazovima u savjetovanju ovih pacijenata u vezi s potencijalnim rizicima i koristima nastavka trudnoće nakon liječenja raka zbog ograničenih dostupnih dokaza o sigurnosti ART-a kod nositelja BRCA1/2 mutacije.
"Kliničari moraju savjetovati nositelje BRCA na temelju vrlo ograničenih podataka o sigurnosti nastavljanja trudnoće uz ART nakon dijagnoze raka dojke", rekao je tijekom svoje prezentacije.
Dizajn studije i populacija pacijenata
Retrospektivna kohortna studija prikupila je podatke iz 78 centara diljem svijeta kako bi istražila rezultate ART-a kod nositelja mutacije BRCA1/2. Analiza je uključila 4732 žena s dijagnozom raka dojke stadija I-III u dobi od 40 godina ili mlađe, a sve su imale patogenu varijantu BRCA1 ili BRCA2.
Među tim visokorizičnim pacijenticama, 543 su zatrudnjele nakon završetka liječenja raka; od toga, 436 je zatrudnjelo prirodnim putem, a 107 je koristilo ART. U ART skupini, 45,5% podvrgnuto je krioprezervaciji jajnih stanica ili embrija pri dijagnozi raka dojke, 33,3% podvrgnuto je stimulaciji jajnika za in vitro oplodnju nakon liječenja raka, a 21,2% podvrgnuto je prijenosu embrija nakon donacije jajnih stanica.
Dr. Janice Tsang, MD, specijalistica kliničke onkologije i asistentica na Sveučilištu u Hong Kongu, koja nije bila uključena u ovu studiju, istaknula je da je ovo najveća studija koja se fokusira na sigurnost ART-a u mladih pacijenata s BRCA1/2 mutacijama. "S više od 500 nositelja BRCA1/2 mutacije proučavanih na gotovo 80 lokacija, kohortna analiza imala je dovoljnu statističku snagu i globalnu zastupljenost za otkrivanje potencijalnih sigurnosnih signala s korištenjem ART-a, za razliku od prethodnih manjih studija", rekla je. Dr. Tsang, specijalistica kliničke onkologije i docentica na Sveučilištu u Hong Kongu, koja nije bila uključena u ovu studiju, služila je kao diskutant, dajući svoje stručno mišljenje o nalazima koje je predstavio dr. Lambertini.
Nema povećanih rizika za trudnoću i fetalne ishode
Iako su žene koje su koristile ART imale nešto više stope pobačaja (11,3% naspram 8,8%) i niže stope induciranog pobačaja (0,9% naspram 8,3%) od žena sa spontanim začećem, analiza nije otkrila statistički značajne razlike u učestalosti komplikacija u trudnoći, porodu komplikacija ili kongenitalnih abnormalnosti između onih koji su primili ART i onih koji su zatrudnjeli prirodnim putem.
Dr. Lambertini je objasnio da su varijacije u osnovnim karakteristikama, kao što je dob, mogle pridonijeti razlikama u stopama pobačaja.
"Pacijentice u skupini ART bile su starije u vrijeme začeća, s medijanom dobi od 37,1 godina, u usporedbi s 34,3 godine u skupini spontane trudnoće", rekao je tijekom svoje prezentacije. Žene u ART skupini također su češće imale rak dojke s pozitivnim hormonskim receptorima (43,4% naspram 30,8%) i dulji medijan vremena od dijagnoze do začeća (4,2 naspram 3,3 godine).
Nema štetnih učinaka na prognozu raka dojke
Pri medijanu praćenja od 5,2 godine od začeća, nije bilo štetnog učinka ART-a na preživljenje bez bolesti za nositelje patogenih varijanti BRCA1/2 koji su bili liječeni od raka dojke. Skupina ART pokazala je 13 (13,1%) recidiva, u usporedbi sa 118 (27,1%) recidiva u skupini spontane trudnoće (prilagođeni omjer rizika, 0,72; 95% CI, 0,38-1,33; P = ,147).
"Rizik za recidiv raka bio je usporediv između onih koje su koristile i ne koristile ART kako bi zatrudnjele nakon dijagnoze i liječenja raka dojke, a mali broj slučajeva recidiva u skupini ART uglavnom je uključivao lokoregionalne recidive", istaknuo je dr. Lambertini tijekom svog govora.
Štoviše, preživljenje specifično za rak dojke i ukupno preživljenje činilo se sličnim između dviju skupina, iako je mali broj smrtnih slučajeva onemogućio provođenje formalne analize.
"Ovi podaci o preživljenju sugeriraju da se čini da korištenje ART-a ne utječe negativno na prognozu ili tijek temeljnog raka dojke", rekao je dr. Lambertini tijekom rasprave.
Kliničke implikacije i budući rad
Prema dr. Lambertiniju, ovi rezultati su nevjerojatno vrijedni za kliničare koji savjetuju mlade osobe koje su preživjele rak dojke s patogenim BRCA1/2 mutacijama koje žele imati biološku djecu.
"S obzirom na interes pacijenata da imaju vlastitu obitelj i za neke od njih da izbjegnu prijenos patogenih varijanti BRCA1/2, naši su rezultati ključni za poboljšanje onkofertilnog savjetovanja mladih žena s rakom dojke", rekao je dr. Lambertini tijekom svog prezentacija. "Možemo uvjeriti pacijente da provođenje ART-a ne pogoršava njihovu prognozu raka niti ugrožava ishode trudnoće u usporedbi sa spontanim začećima."
Tijekom svoje rasprave, dr. Tsang je ponovila kliničke implikacije ovih otkrića, naglašavajući da, uključivanjem ovih dokaza u kliničku praksu, pružatelji zdravstvenih usluga mogu bolje podržati pacijente u donošenju informiranih izbora u vezi s očuvanjem plodnosti i planiranjem obitelji nakon liječenja raka.
"Iako je ova studija retrospektivna s relativno malim brojem sudionica, ovi nalazi iz stvarnog svijeta daju velik doprinos našoj ograničenoj bazi dokaza o sigurnosti ART-a za osobe koje su preživjele rak i nose mutacije BRCA1/2", rekla je.
Upozorila je, međutim, da ostaje nekoliko neodgovorenih pitanja i nejasnoća. "Potrebni su nam prospektivni podaci s većom veličinom uzorka kako bismo potvrdili sigurnost ART-a u ovoj populaciji, kao i studije za procjenu imaju li različite vrste ART-a različite sigurnosne profile."
Dr. Lambertini je zaključio svoje predavanje rekavši: "Dok čekamo prospektivne studije da potvrde naše rezultate, očuvanje plodnosti kod dijagnoze ranog raka dojke treba ponuditi svim ženama koje su zainteresirane za buduću plodnost, uključujući nositeljice BRCA."
ART Safe for Breast Cancer Survivors With BRCA1/2 Mutations - Medscape - May 21, 2024.
dr. Vesna Harni