Noćni valunzi i rizik za Alzheimerovu bolesti
U nedavnom članku u časopisu American Journal of Obstetrics & Gynecology, dr. Rebecca Thurston i dr. Pauline Maki, vodeće znanstvenice u području utjecaja menopauze na rad mozga, predstavile su podatke iz svoje procjene 248 žena u kasnoj perimenopauzi i postmenopauzi koje su prijavile vruće bljeskovi, također poznati kao vazomotorni simptomi (VMS).
Valunzi su povezani s promjenama u bijeloj tvari mozga, karotidnoj aterosklerozi, funkciji mozga i pamćenju. Thurston i kolege objektivno su mjerili VMS tijekom 24 sata koristeći praćenje vodljivosti kože. Procijenjene su koncentracije biomarkera Alzheimerove bolesti u plazmi, uključujući omjere amiloid beta 42–prema–amiloid beta 40. Prosječna dob sudionika studije bila je 59 godina, a iskusili su prosječno pet objektivnih VMS-a dnevno.
Ključno otkriće je da je VMS bio povezan sa značajno nižim omjerom amiloid beta 42–beta 40, osobito tijekom spavanja. Ovo otkriće sugerira da noćni VMS može biti marker rizika za Alzheimerovu bolest.
Prethodna istraživanja su otkrila da je hormonska terapija u menopauzi povezana s povoljnim promjenama u biomarkerima Alzheimerove bolesti. Isto tako, opsežne opservacijske studije uočile su manju učestalost Alzheimerove bolesti među ženama koje su započinjale hormonsku terapiju u kasnoj perimenopauzi ili ranoj postmenopauzi i nastavile takvu terapiju dugoročno.
Nalazi ove kritične studije koju su proveli Thurston i kolege pružaju daljnje dokaze koji podupiru primamljivu mogućnost da sredstva koja smanjuju noćne valunge (uključujući hormonsku terapiju) mogu smanjiti naknadnu incidenciju Alzheimerove bolesti kod visokorizičnih žena.
Nocturnal Hot Flashes and Alzheimer's Risk - Medscape - April 29, 2024.
Dr. Vesna Harni