Datum zadnje izmjene: 29. 12. 2024.

Iako histerektomija ostaje najčešći postupak za liječenje mioma, a miomi su vodeći razlog za histerektomiju, njezine dugoročne posljedice čine manje invazivne alternative boljim izborom za većinu ovih miometrijskih masa, navodi se u članku pozvanom na objavu u New England Journal of Medicine (NEJM).

Sažetak prakse također poziva na raniju identifikaciju i liječenje bolesti mioma te može povećati svijest među ginekolozima i liječnicima primarne zdravstvene zaštite koji su manje upoznati s novijim tretmanima.

Na temelju pregleda dokaza i postojećih službenih smjernica, članak poziva na širu primjenu pristupa koji štede maternicu, poput hormonske terapije, embolizacije arterija maternice, ablacije usmjerenim ultrazvukom i radiofrekventne ablacije. Autori su ginekolozi Elizabeth A. Stewart, dr. med., i Shannon K. Laughlin Tommaso, dr. med., MPH, iz klinike Mayo u Rochesteru, Minnesota, a dokument sadrži i dijagrame koji ilustriraju postupke.

„Da pojasnim, ovo nisu nove smjernice već članak o kliničkoj praksi na poziv,“ izjavila je Laughlin-Tommaso. „Vjerujem da je NEJM prepoznao nedostatak znanja među pružateljima zdravstvenih usluga za ranu dijagnozu mioma maternice, posebno kod mlađih pacijentica i onih koje se suočavaju s anemijom.“

Manje invazivni tretmani koji su istaknuti u članku mogu pomoći ženama da se brže oporave i nastave sa svojim uobičajenim aktivnostima, rekla je Laughlin-Tommaso. „Osim toga, brojna istraživanja sada su pokazala da postoji zdravstvena korist od očuvanja maternice i jajnika.“

Unatoč brojnim opcijama koje štede maternicu, nedavna studija u populaciji osiguranih pacijentica pokazala je da je gotovo 60% pacijentica s miomima koje su bile podvrgnute histerektomiji nikada prije nije dobilo konzervativni tretman.

Zašto histerektomija za benigno stanje? Histerektomija, koja je univerzalno dostupna u ginekološkoj praksi, pojednostavljuje donošenje odluka za liječnike i pacijentice, objasnila je Laughlin-Tommaso. „To je jedini tretman koji je konačan jer pacijentice neće imati krvarenja niti miome u budućnosti, i liječnici ne moraju odlučivati koje miome liječiti ili ukloniti.“

Miomi, koji su češći među crnoputim ženama, pogađaju do 80% osoba s maternicom tijekom života, a do 50% ima simptome poput teškog i dugotrajnog menstrualnog krvarenja, umora povezanog s anemijom, pritiska u zdjelici te menstrualne i ne-menstrualne boli, navode autori. Ove lezije također mogu komprimirati okolne strukture, uzrokujući bolne spolne odnose, zatvor i učestalo, hitno ili otežano mokrenje.

Američki koledž opstetričara i ginekologa 2021. godine objavio je bulletin o upravljanju simptomatskim leiomiomima maternice, koji također preporučuje individualiziranu skrb koja uzima u obzir želju za očuvanjem plodnosti ili maternice, poboljšanjem kvalitete života i smanjenjem simptoma. Također preporučuje medicinsko liječenje kao prvu liniju za simptomatske miome.

 

Dijagnoza

Ultrazvuk zdjelice najisplativija je metoda snimanja, koja daje informacije o veličini, lokaciji i broju mioma te isključuje adneksalne mase.

 

Medicinske alternative histerektomiji

Preporučuje se rana dijagnoza i medicinske terapije kao prvi izbor.

Hormoni za kontrolu teškog menstrualnog krvarenja prvi su korak u većini algoritama za liječenje krvarenja povezanog s miomima.

 

Intervencijske opcije

Manji miomi mogu se tretirati transservikalno, dok se veći tretiraju abdominalno. Embolizacija arterije maternice koristi minimalno invazivnu radiološku kateterizaciju, oslobađajući čestice u obje arterije maternice, uzrokujući infarkt mioma i smanjenje krvarenja, boli i simptoma.

 

Recidiv

Učestalost recidiva mioma je visoka; nova istraživanja pokazuju da se miomi ponovno razvijaju kod otprilike 50% pacijentica unutar 5 godina nakon miomektomije.

 

Histerektomija

Preporučuje se minimalno invazivna histerektomija. Nedostaci uključuju perioperativni rizik i često provođenu ooforektomiju, koja je povezana s povećanim rizikom smrti, kardiovaskularnih bolesti i demencije u usporedbi s očuvanjem jajnika.

Potrebna su daljnja istraživanja o zdravstvenim razlikama u miomima, posebno među crnim i latinskim ženama.

 

Fibroids: Medical Therapy, Not Hysterectomy, Should Be First Treatment Choice - Medscape - November 11, 2024.

 

Dr. Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve