Datum zadnje izmjene: 05. 11. 2023.

Gotovo 20% žena s epitelnim karcinomom jajnika nije podvrgnuto operativnom zahvatu, unatoč tome što je operacija standardni dio preporučenog liječenja, a gotovo jedna četvrtina starijih žena nije uopće liječena, otkrili su istraživači.

U skupini od više od 210.000 žena, 18% nije prošlo operativni zahvat, izvjestili su Dr. David I. Shalowitz, ginekološki onkolog na 'Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania', u Philadelphiji i njegovi suradnici. Što se tiče žena starijih od 85 godina, 20% nije operirano, a 23% je neliječeno.

Presudno jest da se liječenje samo kemoterapijom ili radioterapijom povezuje s gotovo dvostruko povećanim rizikom za smrtni ishod, koji raste pet puta ukoliko se ne provede bilo kakav oblik liječenja.

"Nedostatak kirurškog liječenja može biti marker za visokorizičnu populaciju koja s teškoćom dolazi do specijaliziranih ginekoloških onkoloških usluga", objasnili su istraživači. "Ove pacijentice - osobito one koji su u potpunosti neliječene - zaslužuju daljnju pozornost i istraživanje, jer one mogu imati najviše koristi od intervencija namijenjenih izjednačavanju razlika u skrbi za pacijente oboljele od karcinoma."

"Kao kliničari u ginekološkoj onkologiji razumijemo kako je neprimjereno da se neke žene podvrgnu operativnom zahvatu, jer će u nekim slučajevima operacija učiniti više zla nego dobra", rekao je on. Međutim, "doima se da 20% čini relativno visok udio žena za koju bi operacija bila neprimjerena."

Sljedeći koraci su unaprijed identificirati pacijentice koje nisu kirurški liječene, te "shvatiti točne razloge za takav postupak - da li ima veze s kirurškim rizikom, ili je pak riječ o pacijenticama koje zbog mjesta stanovanja imaju loš pristup specijalističkoj skrbi ".

"Ukoliko se ispostavi da je riječ o pitanju osiguravanja specijalističke skrbi, onda bismo trebali reorganizirati referalne centre", rekao je Dr. Shalowitz. "Međutim, ukoliko se dođe do zaključka da bolesnice imaju viši kirurški rizik nego što smo sumnjali, onda više napora treba posvetiti smanjenju tog rizika."

Dr. Shalowitz je rekao da postoji nekoliko načina kojima se može povisiti stopa operacije kod starijih pacijentica. "Prvi način jest da se jednostavno osnaži stajalište da sama činjenica da je žena starija ne mora nužno značiti da je operacija toliko rizična da ju treba izbjeći", istaknuo je.

"Drugi način jest osigurati da se pacijentice starije dobi trijažiraju za ili protiv kirurškog zahvata od strane specijaliste za kirurgiju raka jajnika. Ne znamo točno kakav je proces skrbi za starije žene koje su neliječene. Ne znamo ni da li one ikada budu pregledane od strane ginekološkog onkologa ", dodao je on.

Generalno, pitanje pristupa specijalističkoj skrbi može se djelomično odnositi na zdravstvenu naknadu, ali je također vezan uz uzorak upućivanja. "Žene koje žive u zabačenim krajevima zemlje, u područjima gdje specijalistička procjena nije lako dostupna, mogu uopće ne vidjeti stručnjaka za rak jajnika", objasnio je on. "One možda nikada neće doći do specijalista koji su najbolje educirani za donošenje odluke o tome da li kirurgija je za njih najbolji tretman, te su zbog tog jednostavnog razloga predane neoperativnoj skrbi."

Gynecol Oncol. Objavljeno on-line, 2016.