Datum zadnje izmjene: 01. 01. 2025.

Adjuvantna radioterapija smanjuje rizik od kratkoročnog ponovnog pojavljivanja raka kod pacijentica s ranim stadijem raka dojke. Ipak, prema istraživanju provedenom u okviru Škotskog ispitivanja očuvanja dojke, s praćenjem od 30 godina, možda nema značajan učinak na dugoročni recidiv ili ukupno preživljenje.

Ovi nalazi sugeriraju da pacijentice čija biologija ukazuje na kasni recidiv možda neće imati velike koristi od adjuvantne radioterapije, izvijestila je glavna autorica, dr. Linda J. Williams, sa Sveučilišta u Edinburghu. U istraživanju objavljenom u *The Lancet Oncology*, znanstvenici su napisali da su brojna istraživanja posljednjih 30 godina pokazala kako radioterapija smanjuje rizik od lokalnog ponovnog pojavljivanja raka, ali su imala ograničenu moć otkrivanja razlike u preživljenju.

 

Koliko je ovo istraživanje pridonijelo razumijevanju prednosti adjuvantne radioterapije?

Istraživanje uključuje podatke iz ispitivanja koje je započelo 1985. godine i obuhvatilo 589 pacijentica s ranim stadijem raka dojke (tumori ≤ 4 cm, T1 ili T2, N0 ili N1). Pacijentice su bile podijeljene u grupe koje su primile visoke doze radioterapije ili uopće nisu primile terapiju. Kod pacijentica s pozitivnim estrogenskim receptorima korišten je tamoksifen, dok su pacijentice s niskim nivoom receptora primile kemoterapiju.

Na temelju prosječnog praćenja od 17,5 godina, adjuvantna radioterapija pokazala je koristi u smanjenju ponovnog pojavljivanja tumora (16% naspram 36%), ali taj učinak bio je prisutan samo tijekom prvog desetljeća. Nakon toga, razlika među grupama bila je zanemariva, a ukupno preživljenje nije se razlikovalo između pacijentica koje su primale radioterapiju i onih koje nisu (18,7 naspram 19,2 godine).

 

Kako bi ovi nalazi mogli utjecati na planiranje liječenja?

Ovi rezultati mogu pomoći kliničarima da bolje savjetuju pacijentice oko odluke o radioterapiji, pružajući uvid u prednosti koje ona donosi i nedostatke. Radioterapija ne sprječava kasne recidive, sugerirajući da pacijentice s predviđenim kasnim recidivom možda neće imati koristi od nje.

Dr. Gary M. Freedman, specijalist onkologije na Penn Medicine u Philadelphiji, smatra da je važno smanjiti lokalni recidiv u prvom desetljeću jer to smanjuje rizik od komplikacija i poboljšava kvalitetu života pacijentica. Istaknuo je da je radioterapija smanjila smrtnost od raka dojke sa 46% na 37%, na sličnoj razini kao kemoterapija i hormonska terapija.

 

 Jesu li nalazi iz ispitivanja starog 30 godina još uvijek relevantni?

Dr. Ian Kunkler, koautor studije, primjećuje da se liječenje raka dojke značajno razvilo od 1980-ih. Danas je primjena preciznije radioterapije s manjim nuspojavama, dok su hormonske terapije produžene i poboljšane. Ipak, Kunkler smatra da su potrebna dodatna ispitivanja kako bi se potvrdili trenutni nalazi, posebno za pacijentice s rizikom kasnih recidiva.

Freedman naglašava da su rezultati moderne multidisciplinarne njege raka dojke danas znatno bolji, s rizikom od lokalnog recidiva nakon radioterapije oko 2-3% unutar deset godina, dok su suvremene tehnike radioterapije značajno smanjile dozu i rizike za srce i pluća u usporedbi s metodama korištenim prije 30 godina.

 

Kako će ovi nalazi utjecati na buduća istraživanja?

Prema dr. Kunkleru, nalazi ovog istraživanja trebali bi potaknuti financijere ispitivanja da razmotre dugoročna praćenja kako bi se procijenile koristi i rizici antikancer terapija, ističući važnost dugoročnog praćenja.

 

Should All Patients With Early Breast Cancer Receive Adjuvant Radiotherapy? - Medscape - August 22, 2024.

 

Dr. Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve