Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Žene koje prehranom dnevno unose malo više od preporučene količine željeza, rjeđe će imati teške oblike PMS-a. Dr. Elizabeth Bertone-Johnson sa suradnicima sa Sveučilišta Massachusetts istraživala je simptome PMS-a poput napetosti u prsima, osjećaja napuhnutosti, depresije i anksioznosti koji su bili "takvi da znatno utječu na ženinu aktivnost i društvene odnose". PMS s takvim smetnjama u SAD se javlja u 8-15% žena, objavili su 26.2.2013. u The American Journal of Epidemiology.

Tijekom 10 godina kontrolirano je oko 3,000 žena te je nađeno da su žene koje su dnevno unosile prehranom ili nadomjescima više od 20 mg željeza imale 30-40% manju mogućnost nastanka PMS-a.

Istraživanje se zasniva na podacima iz velike studije američkih medicinskih sestara koja je uključila žene koje su 1989. bile dobi 25-42 godine, a fokusirala se na 3,025 žena koje nisu imale PMS 1991. godine. Svaka žena popunila je tri upitnika o prehrani tijekom narednih 10 godina u kojima su bile pitane koliko često su konzumirale 131 različitu vrstu hrane ili nadomjestaka. Zatim su uspoređeni podaci o prehrani 1,057 žena koje su tijekom promatranog perioda imale PMS i 1968 žena koje ga nisu imale.

Prehrana koja dnevno osigurava 22 mg željeza bila je povezana s 33% manje rizika nastanka PMS-a tijekom 10 godina, u usporedbi sa ženama koje su uzimale prehranom manje količine željeza (oko 10 mg). Ovih 22 mg predstavljaju nešto veću količinu od one koja se uobičajeno preporučuje za odrasle žene, a to je 18 mg.

Žene koje dnevno prehranom unose minimalnu dnevnu količinu željeza od 18 mg, imat će značajno manji rizik od PMS-a, a osobito ako se ta količina poveća na 22 mg, no ne preporučuje se najviši dnevni dozvoljeni unos od 45 mg zbog potencijalnih neželjenih posljedica.

Žene koje su u ovom istraživanju imale veće količine željeza uglavnom su ga dobivale iz ne-mesnih izvora. Institut za medicinu preporučuje unos željeza iz izvora koji se lako metaboliziraju, a to su crveno meso i perad, dok osobe koje unose željezo vegetarijanskom prehranom trebaju konzumirati najmanje dvostruku preporučenu količinu.

Dr. Bertone-Johnson naglašava da ne može dokazati da željezo suzbija PMS, ali je činjenica da je željezo nužno da bi tijelo stvaralo serotonin. Potrebna su daljnja istraživanja, jer je nađeno i da žene koje su imale veći unos kalija, imaju 50% veću šansu od razvoja PMS-a. "Rezultati ovog istraživanja upućuju na potrebu uravnotežene prehrane kojom ćete dobiti preporučene dnevne količine vitamina i minerala", rekla je dr. Bertone-Johnson.

 

Am J Epidemiol 2013.

Povezane teme

  Novosti - Sve