Hiperparatireoidizam
Paratireoidna bolest (hiperparatireoidizam) koja se javlja tijekom trudnoće vrlo je ozbiljan problem. Život majke i djeteta može biti ugrožen, a postoji šansa za problem s kalcijem tijekom života djeteta. Liječenje majke je kirurško, obično tijekom drugog tromjesečja. Paratireoidna bolest nije baš česta a tijekom trudnoće je vrlo rijetka. Međutim, to može biti ozbiljan problem i za majku i za dijete. Mora se rješavati na ispravan način radi postizanja najboljih rezultata ... a opstetričar i kirurg moraju surađivati kako bi i majka i dijete bili dobro.
Potencijalni rizici od hiperparatireoidizma tijekom trudnoće:
- Povećani rizik od hipertenzije (preeklampsije i eklampsije) kod majke.
- Rizik od pobačaja može iznositi i do 25 posto.
- Rizik od trajnog hipoparatireoidizma u djeteta (neuspjeh formiranja paratireoidnih žlijezda).
- Rizik od problema sa srčanim ritmom tijekom porođaja.
- Rizik od prijevremenog rođenja.
- Rizik od napadaja kod djeteta tijekom prvih nekoliko dana života (zbog niske razine kalcija).
Paratireoidna bolest (hiperparatireoidizam) nije česta i obično pogađa ljude u 50-im i 60-im godinama ... ali i mladi ljudi mogu dobiti hiperparatireoidizam. Liječenje paratireoidne bolesti gotovo uvijek je kirurško i može se planirati i mjesecima prije. Jedan od rijetkih slučajeva kada je paratireoidna bolest opasna i zahtijeva stručnu njegu i promišljenu pripremu je tijekom trudnoće. Trudnica je izložena izuzetnim problemima i komplikacijama, ali što je još važnije, život djeteta je ugrožen. Nadalje, čak i „normalna“ trudnoća i porođaj ne uklanjaju djetetov rizik zbog problema u razvoju unutar endokrinog sustava - zbog visoke razine kalcija kod majke.
Rizik od pobačaja
Podaci o pobačaju (gubitak fetusa) potječu iz medicinske literature. Zbog rijetkosti kombinacije hiperparatireoidizma i trudnoće, autor ove web stranice (dr. Norman) pregledao je svu medicinsku literaturu o ovoj temi objavljenu u posljednjih 12 godina. Postoji stvarni i značajni rizik od pobačaja kod majke s
hiperparatireoidizmom. Ono što je važno, čini se da je rizik izravno povezan s razinom kalcija kod majke. Čini se da majke s vrlo visokom razinom kalcija (iznad 12,0) imaju najveći rizik od smrti i smrti fetusa. Neka izvješća pokazuju da rizik od smrti fetusa može biti i do 25% kod žena s razinom kalcija iznad 12. Razlozi smrti fetusa kod majki s hiperparatireoidizmom nisu potpuno jasni, ali uočeni su problemi s krvnim tlakom majke i utjecaj na posteljicu. Općenito, nije u potpunosti poznato zašto hiperparatireoidizam i visoka razina kalcija uzrokuju tako visok rizik za smrt fetusa.
Kad osoba nema paratireoidne žlijezde, a samim tim ni paratireoidni hormon (PTH), tada ima hipoparatireoidizam. Budući da je PTH apsolutno potreban za održavanje kalcija u našim tijelima, osobe s hipoparatireoidizmom imaju poteškoće s metabolizmom kalcija. Ovi pacijenti u svakodnevnom životu uzimaju velike količine tableta kalcija i unose PTH pod kožu kao što dijabetičar uzima inzulin (inzulin je hormon baš kao i PTH. Inzulin pokreće šećer u krvi, PTH kalcij).
Normalne paratireoidne žlijezde imaju regulatorni sustav ... reagiraju na razinu kalcija u krvi. Kad je kalcij nizak, normalne paratireoidne žlijezde stvaraju PTH. Kad je kalcij visok, normalne paratireoidne žlijezde se isključuju i usporavaju. Ovo je opasnost za dijete! Ako trudnica ima visok kalcij u krvi zbog hiperparatireoidizma, tada će se visoki kalcij naći i u djetetu. Tako će trudnica s kalcijem 12,0 imati plod s kalcijem 12,0. Budući da se paratireoidne žlijezde formiraju neko vrijeme tijekom drugog i početkom trećeg tromjesečja, na njih može utjecati visoki kalcij. Ako je razina kalcija visoka, paratireoidne žlijezde se ne razvijaju. Ponekad se mogu toliko potisnuti da se uopće ne formiraju i dijete se rađa bez funkcionalnih paratireoidnih žlijezda. Ako je to slučaj, beba će trebati visoke doze kalcija tijekom prvih nekoliko dana života, a možda i tijekom cijelog života. Opet, kako rizik od pobačaja raste s višom razinom kalcija, tako se povećava i rizik od hipoparatireoidizma u djeteta. Neće sve bebe koje imaju znakove hipoparatireoidizma (vrlo niska razina kalcija) tijekom prvih nekoliko dana života imati trajni hipoparatireoidizam. Većina će ga privremeno imati i bit će u redu kad dobiju dovoljno kalcija što ranije i paratireoidne žlijezde imaju priliku probuditi se i normalno razviti.
Rizik od napadaja kod beba tijekom prvih nekoliko dana života
Kalcij je važan u funkciji ljudskog živčanog sustava. Izvan referentnog raspona (8,5 do 10,2) uočavamo simptome - simptomi visokog kalcija su simptomi hiperparatireoidizma, a simptomi niskog kalcija su simptomi hipoparatireoidizma. Kad razina kalcija u krvi postane vrlo niska (ispod 8), mogu nastupiti napadaji.
Kod majke s hiperparatireoidizmom, djetetove paratireoidne žlijezde mogu biti nedovoljno razvijene (kao što je gore spomenuto). Ali čak i ako se dječje paratireoidne žlijezde normalno razviju, one će se potisnuti, jer to rade normalne paratireoidne žlijezde u prisutnosti visokog kalcija. Dakle, kad se dijete rodi, imat će visoki kalcij (baš kao i njegova majka), ali tijekom sljedeća 24 sata njegov kalcij će pasti - i nastavit će padati dok se paratireoidne žlijezde ne probude i ne počnu stvarati PTH. Ako kalcij za to vrijeme padne, a liječnici ga ne nadziru, dijete može imati napadaje. Liječenje je jednostavno – daje se kalcij u venu djeteta da bi se povećala razina kalcija u krvi.
Kada operirati trudnicu s hiperparatireoidizmom
Medicinska literatura prilično je konzistentna u preporuci da se majka operira u ranom drugom tromjesečju. Razloga je nekoliko. Prvo, operacija tijekom prvog tromjesečja može biti previše opasna za bebu - rizik od komplikacija zbog anestezije i / ili operacije je manji u drugom i trećem tromjesečju. Kao drugo, paratireoidne žlijezde kod fetusa će se formirati tijekom drugog i trećeg tromjesečja, tako da se izbjegava potencijalni rizik da dijete ne razvije svoju paratireoidnu žlijezdu.
Treće, visoka razina kalcija tijekom trećeg tromjesečja povezana je s razvojem visokog krvnog tlaka i drugim komplikacijama kod majke (preeklampsija i eklampsija). Dakle, hiperparatireoidizam u trudnice gotovo uvijek treba liječiti, minimalno - invazivnim postupkom koji je što brži i, naravno, ima veliku vjerojatnost izlječenja. Trebao bi ga obaviti stručni paratireoidni kirurg u ranom dijelu drugog tromjesečja, i treba biti uključen perinatolog specijaliziran za trudnoću visokog rizika.
Poliklinika Harni