Upalne bolesti crijeva i trudnoća
Trudnoća je stanje promjenjenih, ali normalnih fizioloških procesa unutar gastrointestinalnog sustava. Karakteristična fiziološka promjena u trudnoći je povećanje volumena krvi što je osobito naglašeno u drugom i trećem tromjesječju. Klinički vidljiv rezultat tih promjena je nalaz malih varikoziteta jednjaka, koji su prisutni u oko 50% trudnica zbog kompresije donje šuplje vene povećanom maternicom i povećanim protokom krvi. Smanjena pokretljivost žučnog mjehura uz porast sinteze kolesterola u jetri povećava litogenost / mogućnost stvaranja žučnih kamenaca. Zatvor je čest problem u trudnoći i javlja se u 15-40% trudnoća. Patogeneza nije sasvim jasna, no izgleda da postoji povezanost između povišenog progesterona i smanjene aktivnosti glatke muskulature kolona. Također je prisutan i pritisak gravidnog uterusa na sigmoidni kolon, kao i preparati željeza koje trudnice uzimaju u velikom broju. Liječenje se sastoji u povećanom unosu hrane bogate vlaknima i tekućine te korištenje preparata koji povećavaju volumen stolice.
Ulcerozni kolitis i Crohnova bolest kronične su upalne bolesti crijeva obilježene bolovima u trbuhu i proljevom. Uzrok bolesti nije poznat, a sama upala nastaje kao posljedica imunološkog odgovora sluznice probavnog sustava u osoba s genetskom predispozicijom. Vrhunac pojavnosti je u mlađoj životnoj dobi (14-30 godina), podjednako kod oba spola. Bolest ima periode pogoršanja i poboljšanja.
Ulcerozni kolitis prvenstveno zahvaća debelo crijevo (uvijek područje završnog debelog crijeva), sluznica je zahvaćena od rektuma u kontinuitetu prema gornjim dijelovima crijeva, uz proljev je uvijek prisutno i krvarenje, a upala je ograničena na sluznicu. Crohnova bolest obično se javlja u desnom dijelu debelog crijeva, u 80% oboljelih zahvaća i tanko crijevo, krvarenje se javlja rjeđe, upala se širi cijelom debljinom stijenke crijeva, bolesni dijelovi crijeva izmjenjuju se sa zdravima, a nastaju fistule i apscesi. U periodima pogoršanja upalnih bolesti crijeva, često se javljaju bolovi i upale zglobova, afte u ustima i nodozni eritem, a osobito uz Crohnovu bolest dolazi do manjka mnogih vitamina i minerala te nastanka žučnih i bubrežnih kamenaca.
Dijagnoza se postavlja temeljem kliničke slike, kolonoskopije/irigografije i evtl. biopsije sluznice crijeva. Konačna je patohistološka dijagnoza.
Liječenje se provodi sulfasalazinom, kortikosteroidima, imunomodulatorima (azatioprin, metotreksat, ciklosporin), antibioticima, potpornim mjerama i kirurškim zahvatom. U žena je samo blago smanjena plodnost kao posljedica neredovitih ovulacija zbog kronične bolesti, smanjenog libida i ponekada bolnih odnosa.
Kako bolest utječe na trudnoću
Trudnoću bi trebalo planirati u vrijeme remisije bolesti i tada većina žena ima normalnu trudnoću. Aktivna bolest povećava rizik spontanih pobačaja i prijevremenog porođaja.
U trudnoći se upalne crijevne bolesti liječe odgovarajućom prehranom, sulfasalazinom, kortikosteroidima i antidijaroicima. Uz liječenje sulfasalazinom potrebna je nadomjesna terapija folnom kiselinom.
Trudnoća se dovršava vaginalno, osim ako postoje perirektalni apscesi i fistule kada se prednost daje carskom rezu.
Kako trudnoća utječe na bolest
Trudnoća najčešće ne utječe na tijek upalnih crijevnih bolesti, ne treba ju odlagati niti izbjegavati.
Poliklinika Harni