Mikrobiom mjehura izmijenjen u žena s urinarnom inkontinencijom
Prema novoj studiji pokazalo se da je drugačija bakterijska raznolikost mokraćnog mjehura u žena s urinarnom inkontinencijom u usporedbi sa ženama koje nemaju ove tegobe.
"Ne znamo je li to pile ili jaje, ali sada kada znamo da postoji razlika, možemo početi istraživati kako bismo razumjeli zašto je ta razlika prisutna i nudi li ta mogućnost nove načine liječenja pacijentica ili bolje načine dijagnoze ili karakterizacije problema ", rekla je dr. Linda Brubaker sa Sveučilišta u Kaliforniji, San Diego.
Istraživači su posljednjih godina spoznali da je mjehur dom mikrobne zajednice, odnosno urobioma, i da nije sterilno okruženje, primijetila je dr. Brubaker. "Ženama koje nisu trudne nije korisno, a vjerojatno je i štetno davati antibiotike kako bi pokušali sterilizirati mjehur."
Autori su uspoređivali urobiome mokraćnog mjehura 50 žena sa stresnom urinarnom inkontinencijom (SUI), 109 s urgentnom urinarnom inkontinencijom (UUI) i 150 žena iz kontrolne skupine bez tegoba. Bakterije su uzgojene iz 70% svih uzoraka urina.
Lactobacillus iners (12,7%), Streptococcus anginosus (12,7%), L. crispatus (10,7%) i L. gasseri (10%) bile su najčešće otkrivene vrste u kontrolama, izvijestio je tim u American Journal of Obstetrics and Gynecology.
U skupini ispitanica sa stresnom inkontinencijom najčešće su se javljali S. anginosus (26%), L. iners (18%), Staphylococcus epidermis (18%) i L. jensenii (16%). Najčešće bakterijske vrste u žena s urgentnom inkontinencijom bile su S. anginosus (30,3%), L. gasseri (22%), Aerococcus urinae (18,3%) i Gardnerella vaginalis (17,4%).
Jedine vrste koje su se našle u znatno većem obimu u skupinama žena s inkontinencijom u odnosu na kontrolnu skupinu bile su Actinotignum schaalii, A. urinae, A. sanguinicola i Corynebacterium lipophile. Nisu utvrđene razlike između dvije skupine inkontinentnih pacijentica u bilo kojem pojedinačnom rodu bakterija.
Mikrobne zajednice u kontrolnoj skupini bile su manje bogate nego u bilo kojoj od skupina s inkontinencijom, dok je ravnomjernost bila slična.

Dr. Brubaker i njezine kolege planiraju razmotriti urobiome u zdravih žena. Bolje razumijevanje urobioma "trebalo bi se nadati rafiniranju i poboljšanju naše uporabe antibiotika", rekla je. "Vjerojatno ćemo biti u mogućnosti napraviti dobre pomake za bolju dijagnozu, prevenciju i liječenje kad saznamo više o urobiomu."
IZVOR: https://bit.ly/2yEZqmR
American Journal of Obstetrics and Gynecology, online 2020.
Poliklinika Harni