Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2025.

Gotovo polovica žena starijih od 50 godina izvještava o bježanju urina, a mnoge smatraju da im to predstavlja značajan problem, pokazuje novo američko istraživanje. Više od 1.000 žena u dobi od 50 do 80 godina sudjelovalo je u anketi, a rezultati su pokazali da 43% žena u dobi od 50 do 64 godine ima problema s urinarnom inkontinencijom, dok je taj postotak još viši (51%) kod žena starijih od 65 godina.

Unatoč visokoj prevalenciji, dvije trećine žena s inkontinencijom nikada nisu razgovarale s liječnikom o ovom problemu, a samo 38% njih redovito radi Kegelove vježbe za jačanje mišića zdjeličnog dna, koje mogu pomoći u kontroliranju mokrenja. Rezultati su dio izvješća "Nacionalni izvještaj o zdravlju u starijoj životnoj dobi" koji je provelo Sveučilište Michigan uz podršku AARP-a i Michigan Medicine.

Problem koji se ne smije ignorirati

Inkontinencija može značajno utjecati na kvalitetu života žena. Mnoge se oslanjaju na strategije poput upotrebe uložaka, nošenja posebno dizajniranog donjeg rublja, ograničavanja unosa tekućine i biranja tamne odjeće kako bi prikrile simptome. Međutim, ovo nije rješenje, istaknula je dr. Carolyn Swenson, specijalist za ženske zdjelične bolesti i rekonstruktivnu kirurgiju sa Sveučilišta Michigan:

"Željela bih da žene shvate kako je urinarna inkontinencija česta pojava koja se može liječiti te da ne moraju živjeti s tim problemom."

Različite vrste inkontinencije

Prema anketi, 41% žena s inkontinencijom izjavilo je da im je to "glavni problem" ili "donekle problem". Trećina žena navela je da imaju simptome gotovo svakodnevno, a gotovo polovica je zabrinuta da će se stanje pogoršati s godinama.

Najčešći uzroci inkontinencije uključuju:

  • Kašalj i kihanje: Simptom stresne inkontinencije, koja nastaje pri fizičkom naporu ili pritisku na mjehur.
  • Nemogućnost dolaska do kupaonice na vrijeme: Simptom urgentne inkontinencije, koja je povezana s nepredvidivim, jakim nagonom za mokrenjem.

Dr. Swenson objašnjava da se obje vrste inkontinencije mogu liječiti.

Mnoge žene iznad 50 godina imaju urinarnu inkontinenciju

Liječenje urgentne inkontinencije

Za urgentnu inkontinenciju dostupno je nekoliko terapijskih opcija. One uključuju:

  • Neuromodulaciju: Postavljanje malog uređaja koji djeluje kao pacemaker za mjehur i sprječava prekomjerno pražnjenje.
  • Fizikalnu terapiju zdjeličnog dna: Vježbe za jačanje i relaksaciju mišića zdjeličnog dna, koje pomažu u kontroliranju mokrenja.
  • Promjene u načinu života: Smanjenje unosa iritansa poput kofeina, alkohola, nikotina i umjetnih zaslađivača te češće pražnjenje mjehura kako bi se izbjeglo prekomjerno punjenje.

Liječenje stresne inkontinencije

Kod stresne inkontinencije terapije uključuju:

  • Kirurške zahvate: Popravak struktura koje podupiru mjehur i uretru kako bi se smanjilo curenje urina.
  • Vaginalne pesare: Uređaji koji podupiru uretru i smanjuju stres na mjehur tijekom kašljanja, kihanja ili fizičke aktivnosti.
  • Laserska terapija: Postupci poput fototerapije za jačanje tkiva i poboljšanje funkcije zdjeličnih struktura.

Značaj informiranja i podrške

Rezultati ankete nisu iznenadili dr. Doreena Chunga, specijalisticu za liječenje ženskih zdjeličnih bolesti iz NewYork-Presbyterian/Columbia University Medical Centera. Dr. Chung ističe kako mnoge žene oklijevaju pričati o inkontinenciji zbog srama ili uvjerenja da je to normalan dio starenja.

"Kažem im da postoji mnogo opcija za poboljšanje simptoma," rekla je dr. Chung, dodajući kako je inkontinencija česta i kod muškaraca, ali se i oni često ustručavaju potražiti pomoć.

Inkontinencija se može javiti u različitim stupnjevima – od blažeg oblika s povremenim curenjem nekoliko kapi, do težih slučajeva koji zahtijevaju upotrebu pelena.

Prevencija i pravilna njega

Dr. Chung naglašava važnost pravilne njege mjehura, uključujući redovito pražnjenje svakih 2 do 4 sata kako bi se izbjeglo prekomjerno punjenje. Žene s urgentnom inkontinencijom često razviju naviku prekomjernog stiskanja sfinktera, što može dodatno pogoršati stanje. Edukacija o pravilnoj njezi mjehura ključna je za prevenciju daljnjih problema.

Zaključak

Urinarna inkontinencija česta je, ali ne i neizbježna posljedica starenja. Informiranje, otvoreni razgovor i dostupnost raznovrsnih terapijskih opcija ključni su koraci za poboljšanje kvalitete života žena koje se suočavaju s ovim problemom. Ako imate simptome inkontinencije, obratite se liječniku – liječenje je moguće, a rezultati mogu značajno unaprijediti vaše svakodnevne aktivnosti i samopouzdanje.

 

IZVOR: https://bit.ly/2CSj7ae
National Poll on Healthy Aging 2019.


dr Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve