Datum zadnje izmjene: 15. 11. 2023.

Promjene u podtipovima tkiva dojke povezane s dobi mogu povećati rizik za rak dojke, izvijestili su istraživači. 

Najizraženije promjene vezane uz dob koje se dogode u epitelu dojke su mjerljive u luminalnom dijelu, a mi nagađamo da luminalne stanice mogu biti biološki "kanarinci u rudniku ugljena", koje bi liječnici mogli koristiti za procjenu rizika pacijenta, rekao je dr. Mark A. LaBarge iz City of Hope, u Duarte, Kalifornija. Epitel dojke se sastoji od slojeva apikalnog luminalnog epitela i bazalnog mioepitela. Sa starošću broj stanica bazalnog mioepitela opadaj, dok broj stanica bazalnog mioepitela počinje pokazivati bazalna svojstva. 

Dr. LaBarge i kolege su koristili masovnu citometriju za istraživanje molekularnih promjena u epitelu dojki tijekom starenja u uzorcima od 57 žena od 16 do 91 godina starosti. 

Razine ekspresije brojnih proteinskih markera značajno su se promijenile s dobi, najistaknutije su bile u populaciji stanica apikalnog luminalnog epitela, gdje je povećana ekspresija K14 i YAP, a K19 i K7 ekspresija je bila smanjena s dobi. 

Podtipovi tipovi stanica apikalnog luminalnog epitelakoje se akumuliraju s godinama su stekli fenotip sličan stanicama bazalnog mioepitela, dok je podskup stanica bazalnog mioepitela smanjen u broju s dobi, objavili su istraživači u Cell Reports, online 24. travnja. Starije stanice apikalnog luminalnog epitela su stekle sposobnost adhezije i migracije sličnu mioepitelu, kao i povećanu signalizaciju za faktore epidermalnog rasta. Te dobne stanice apikalnog luminalnog epitela nastale su iz defektnih luminalnih progenitora koji se također akumuliraju s dobi. 

Specifični znakovi ekspresije markera koji se nalaze u subtipovima stanica apikalnog luminalnog epitela koji stare su slični derivatima starijih ljudskih epitelnih stanica dojke, pri čemu je već prije navedeno da markeri jezgre imaju ulogu u progresiji raka dojke. 

"Smatramo da je osobito zanimljivo da je epitel mladih žena koji je netočno klasificiran kao 'stariji' imao veći rizik od karcinoma dojke (npr. bili su nositelji BRCA1), no broj tih uzoraka bio je relativno mali. " rekao je LaBarge. 

Promjene tkiva dojke povezane s godinama utječu na rizik od raka

"Dinamičke mape koje smo napravili pokazuju promjenu i pomicanje fenotipova tijekom starenja, a eventualno povezivanje nekih od tih fenotipova s ranijim rakom indicira potencijalne intervencije", rekao je. "Na primjer, sada imamo bolju ideju o identitetu defektnih progenitora koji se akumuliraju tijekom starenja i na koji način oni nalikuju već transformiranim stanicama".

 

IZVOR: https://bit.ly/2HAhhKG
Cell Rep 2018.

 

Poliklinika Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve