Datum zadnje izmjene: 19. 02. 2022.

Nova studija nudi svjež uvid u rane pokazatelje prisutne u raznom stadiju epitelnog karcinoma jajnika visokog rizika: više od 70% ima barem jedan simptom kao što je bol u trbuhu/zdjelici ili povećani opseg/puna, a žene s većim tumorima imaju više simptomi.

"Čak i u ranoj fazi bolesti, rak jajnika nije nužno tiha bolest", rekao je glavni autor i ginekološki onkolog/kirurg John K. Chan, MD, iz Palo Alto Medical Foundation/California Pacific/Sutter Research Institute.

Prema Chanu, većina prethodnih studija o simptomima raka jajnika bila je usredotočena na one s uznapredovalom bolešću jer se tada obično dijagnosticira. „S obzirom na ove praznine u znanju iz prethodnih izvješća, izvršili smo ovu analizu kako bismo procijenili prezentaciju i karakteristične simptome ranog stadija raka jajnika i pokušali identificirati odnos između ovih simptoma s obzirom na kliničkopatološke karakteristike i prognozu u ranoj fazi bolesti. "

Chan i suradnici retrospektivno su pratili 419 pacijenata koji su bili subjekti u kliničkom ispitivanju doza kemoterapije. Sve su bolesnice imale visokorizičan, rani stadij epitelnog karcinoma jajnika (stadij IA-IB i stupanj 3, bilo koji klarocelularni karcinom, stadij IC ili II).

U ovoj skupini pacijentica, 40% je imalo jedan simptom, dok je 32% imalo više simptoma. Ostalih 28% nije imalo simptome, a njihovi su tumori dijagnosticirani tijekom fizičkog pregleda. "Drugi istraživači su pokazali da je gotovo 95% pacijenata s rakom jajnika imalo neki od simptoma", rekao je Chan. "Manji postotak simptomatskih pacijenata u našoj studiji može biti zato što je svih 419 pacijenata imalo bolest u ranoj fazi za razliku od uznapredovale bolesti."

Najčešći simptomi bili su bol u abdomenu ili zdjelici (31%), punoća ili povećani obim trbuha (27%), abnormalno vaginalno krvarenje (13%), problemi s mokrenjem (10%) i gastrointestinalni problemi (6%).

Nije bilo statistički značajne veze između broja simptoma i dobi (mlađi od 60 ili 60 ili više), stadija raka ili histološkog podtipa. Međutim, bolesnici s najvećim tumorima (>15 cm) imali su veću vjerojatnost da će imati više simptoma nego oni s najmanjim tumorima (10 cm ili manji).

Također, 79% bolesnica s najvećim tumorima (>15 cm) imale su barem jedan simptom, u usporedbi sa 65% onih s najmanjim tumorima (10 cm ili manjim)

Simptomi česti u ranom stadiju visokorizičnog raka jajnika

Za razliku od drugih studija, ovo izvješće nije pronašlo vezu između broja simptoma i smrtnosti. Ovo otkriće iznenadilo je istraživače, rekao je Chan, kao i nedostatak povezanosti između simptoma i dobi, stadija ili histološkog podtipa. "Očekivali smo da bi mlađi pacijenti mogli imati više simptoma s obzirom na povezanost s endometriozom i klarocelularnim karcinomom", rekao je. "Također smo mislili da bolesnice s manje simptoma češće imaju tumor manjeg stadija, ali to nismo otkrili." Istraživači su primijetili ograničenja kao što je nedostatak standardizacije u podacima o pacijentima.

U široj slici, rekao je Chan, "pacijenti i zdravstveni djelatnici moraju imati značajniju sumnje u bolesnica sa simptomatskim karcinomom jajnika kako bi se povećalo rano otkrivanje i potencijalno poboljšalo izlječenje. Rak jajnika ne ubija uvijek. Zapravo, do 80% naši pacijenti u ranoj fazi bolesti su izliječeni."

Pozvao je na "dodatna istraživanja za procjenu svijesti o simptomima u ranom stadiju raka i moguće uključivanje novih serumskih biomarkera i nosivih uređaja za praćenje. Nosivi uređaji mogu procijeniti učestalost ili trajanje simptoma, što može biti važan čimbenik u razlikovanju simptoma koji su više zabrinjava rak jajnika."

U pratećem komentaru, Barbara A. Goff, dr.med., katedra za porodništvo i ginekologiju na Sveučilištu Washington, Seattle, napomenula je da, iako rano dijagnosticirani karcinom jajnika ima visoku stopu preživljenja, prospektivna randomizirana ispitivanja transvaginalne ultrasonografije i strategije probira tumorskih markera nisu uspjeli smanjiti smrtnost. Trenutno ne postoji preporučeni test probira za žene s prosječnim rizikom.

Ima i drugih izazova, napisala je. Kao prvo, "mnogi zdravstveni djelatnici naizgled nisu svjesni simptoma koji su tipično povezani s rakom jajnika, pa je pogrešna dijagnoza i dalje česta." A "jedna od zabrinutosti oko simptoma raka jajnika je da oni mogu biti nejasni i često prisutni u općoj populaciji."

Goff je pohvalila studiju, pozvala na više edukacije o simptomima raka jajnika i napisala da "prepoznavanje simptoma uz odgovarajuće dijagnostičko testiranje ostaje vrlo važno u našim naporima da poboljšamo ishode."

Obstetrics & Gynecology, online 2022.